Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ratměřice

Historie
Zakladatelem osady Ratměřice byl zeman Ratmír, po němž dostal jeho rod i osada jméno Ratmířici, později Ratmířice a Ratměřice. Kostel sv. Havla se připomíná jako farní již roku 1350. Ratměřice se staly snad již od 14. století součástí majetku louňovického kláštera. Když se Táborité roku 1420 zmocnili kláštera a zničili jej, připadly Louňovice i s Ratměřicemi městu Tábor. V majetku města zůstala osada až do roku 1547, kdy král Ferdinand vzal Táborským všechen majetek. Roku 1548 koupil Ratměřice Oldřich Skuhrovský ze Skuhrova.

Dne 6. března 1645, kdy vyvrcholila bitva u Jankova . Až do roku 1665 zůstali Ratměřice při statku Vlašimském. Když pak zemřel majitel Vlašimi, zdědil Ratměřice jeho syn Rudolf František Ferdinand z Talmberka a připojil je k Jankovu, kde rod Talmberků již od roku 1418 vládl.

Roku 1702 koupil Jankov a Ratměřice od Rudolfa z Talmberka Jan Antonín Kořenský z Terešova. Ten byl od roku 1705 povýšen do hraběcího stavu a rok na to vystavěl v Ratměřicích zámek a přeložil sem své sídlo z Jankova natrvalo. V roce 1822 připadlo panství hraběcímu rodu Chotků z Chokova a Vojnína. Z tohoto rodu vynikal jako pravý český kavalír hrabě Otto Chotek. Rozšířil a zvelebil zámecký park i oboru, do zámku snesl z různých končin krásné a cenné věci a stal se velikým dobrodincem místního kostela i chudiny. V parku jsou evidovány vzácné dřeviny, zvláštností jsou dva sekvojovce obrovské v současnosti největší v České republice. Zámek i park jsou nyní v soukromém vlastnictví.

Současnost
V současnosti zde žije 248 trvale žijících obyvatel. Během několika posledních let bylo v části obce pořízeno nové veřejné osvětlení, obnovena kašna, upraveny chodníky ,opraveny některé kříže a márnice na hřbitově. Důležitým zlepšením byla plynofikace v roce 2000. Obec má také schválený územní plán, který počítá s rozšířením obce novou výstavbou na připravených parcelách.

Ratměřice naleznete ve Středočeském kraji asi 60 km jihovýchodně od Prahy. V současnosti zde trvale žije 255 obyvatel a to včetně osad Skrýšov a Hrzín, které jsou součástí obce. Obec disponuje vodovodem a kanalizací pod vlastní správou. Dále pak rozvodem plynu, jehož výstavba byla ukončena v roce 2000.

Památky

Kostel sv. Havla
Kostel sv. Havla byl postaven okolo roku 1220. Orientovaná drobná stavba z lámaného bělošedého vápence, vynikající líbeznou úměrností, upravená po goticku ve XIV. stol., kdy bylo ke starší románské lodi přistavěno polygonální kněžiště. R. 1858 celá stavba opravena. R. 1865. přistavěny (symmetricky po obou stranách presbytáře) panská oratoř a sakristie. Věž v průčelí, čtvercová, jejíž spodní kobkou upraven r. 1858 vchod, má 3 patra a přikryta jest gotickou, plechem pobitou střechou z téhož roku pocházející.

Zámek
V barokním slohu byl postaven v roce 1750 panem Kořenským z Terešova. Po zakoupení zámku a panství Otto Chotkem r. 1848 byl zámek a kostel několikrát přestavován a byl také založen Ratměřický park v anglickém slohu.

Sekvojovce
V zámeckém parku stojí dva sekvojovce obrovské: čili mamutí stromy (Sequoiadendron giganteum). Druh pochází ze Sierry Nevady v Kalifornii.

Kašna
Byla postavena na návsi roku 1888 a sloužila jako zdroj pitné vody pro místní obyvatele.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.ratmerice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA