Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Křivsoudov

Historie
První zmínka se nalézá v Kosmově kronice a říká, že v roce 1130 byl v Praze sťat vladyka Křivosúd, za neprokázanou účast na spiknutí proti knížeti Soběslavovi.

V roce 1276 byl majitelem tvrze Křivsoudova purkrabí Pražského hradu Oldřich z Říčan. Ten zde založil hrad a opevněný kostel Narození Panny Marie.

Kostel byl v průběhu staletí několikrát přestavován a nese prvky prakticky všech slohů.

V roce 1307 se majitelem dosud královského zboží stalo pražské biskupství. V době husitských válek (1424) se stal majitelem opět světský vlastník, Beneda z Nečtin. Po jeho odchodu ze země věnoval král zboží Mikuláši Trčkovi z Lípy a na Lipnici.

Od dalšího majitele koupil pak Křivsoudov v roce 1550 Jindřich Střela z Rokyc. Pustý hrad opravil a nastěhoval se do něj. Později přikoupil Čechtice.

Syn Štěpán Střela z Rokyc si postavil nové sídlo, poplužní dvůr, nad jehož průjezdem do náměstí je dodnes znak Střelů z Rokyc a Vančurů.

Za vlády Josefa II. byla v Křivsoudově č. p. 72 založena tkalcovská škola.

V 19. století získali Křivsoudov knížata z Auerspergu, ti ho drželi až do znárodnění.

Doba vrcholícího národního obrození se v Křivsoudově projevila postavením reprezentační radnice. Dalším významným rokem byl rok 1927, kdy byl do městečka zaveden elektrický proud. Reálný socialismus přinesl městečku totéž co většině podobných městeček či obcí, bytovky, mateřskou školku, státní statek, typickou prodejnu postavenou v akci Z, kanalizaci a vodovod z nádrže Želivka. Z významných rodáků je třeba připomenout bratry Ing. Antonína Beladu a Ing. Bohumila Beladu.

Památky
Kostel Narození Panny Marie, postavený jako opevněný gotický kostel na konci 13. století. V té době byl majitelem tvrze Křivsoudova purkrabí Pražského hradu Oldřich z Říčan. Ten zde založil hrad a opevněný kostel, se kterým je spojeno jméno biskupa Tobiáše z Bechyně, stavitele opevněných kostelů v době Braniborů v Čechách.

Panský Zámeček
Rod Střelů z Rokyc držel zdejší panství v 16. století. Tehdy si jako své sídlo nechal postavit renesanční zámeček na náměstí. Obýván byl zhruba sto let, než se panstvo přestěhovalo do Čechtic.

Radnice
Křivsoudovští si postavili radnici v roce 1901 ve stylu neorenesance. Fasádu zdobí erb, který Křivsoudov užívá od druhé poloviny 14. století. Na červeném štítě jsou tři stříbrné vlčí zuby, šikmo nad sebou od levého kraje doprava zahnuté.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.zelivka.cz/place.asp?place_id=11, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA