Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Javorník

Historie, současnot, památky
Obec leží v nadmořské výšce 457 metrů na úpatí Horky (524 m n. m.), západně vévodí zdejšímu okolí zdaleka viditelná Javornická hůra (583 m n. m.). Až do počátku 19. století byl vrch holý, nezalesněný. Otevíral se tak pohled do krajiny vzdálené několik desítek kilometrů.

První písemná zmínka o Javorníku pochází z roku 1290. Tehdy byla obec zapsána jako majetek pražských arcibiskupů. Světské ruce ves uchopily roku 1436, kdy Javorník získal Mikuláš Trčka z Lípy od císaře Zikmunda. Jeho potomci zde setrvávali až do roku 1547. Vlašimské a štěpánovské panství pocítilo hlavně období, kdy se državy ujal Zdeněk Trčka. Vyznával hýřivý život, peníze vynakládal na radovánky a lid utlačoval. Ještě mnoho jmen se v průběhu staletí pyšnilo správou této obce. Připomeňme další majitele: Petr z Újezda, Václav, rytíř Čejka z Olbramovic, Jan z Vartenberka, Oktavián Vchynský z Vchynic. S příchodem Fridricha z Talmberka spadal Javorník pod panství vlašimské. To od roku 1665 spravovala kněžna Beatrix z Porcie, od roku 1744 patřil tento okrsek Auerspergům.

Dopravu přes Chlum, Zdislavice a Římovice do Vlašimi zajišťuje autobusová linka ČSAD. Do Javorníka se dostanete rovněž skrz severní úpatí Javornické hůry lesní cestou od penzionu Peklo; z Mnichovic, obejdete-li Hůru při jejím západním svahu nebo cestou přes vrch Horka. Můžete využít silničky z Trhového Štěpánova nad nádražím, která je zeleně značenou turistickou cestou až do Javorníka a pokračuje Černým lesem k silnici Keblov - Mnichovice. Nejbližší železniční stanice je v Trhovém Štěpánově.

V obci najdeme vkusně upravený pomník padlým v obou světových válkách a západně, směrem k penzionu Peklo, kapli sv. Ludmily z roku 1893, renovovanou ke stoletému výročí jejího založení. Mezi další sakrální objekty počítáme 4 kříže, z nichž jeden je dřevěný, nedatovaný.

Návštěvníky osloví především lokalita "V Markovech", kde se nachází malá víceúčelová vodní nádrž se skluzavkou. K dokonalému strávení rekreace přispěje i možnost využití obecního tenisového kurtu a nového fotbalového, nohejbalového a dětského hřiště.

V obci je jediný obchod s potravinami, veřejné telekomunikační služby poskytuje hovorna společnosti Telefónica O2, a. s.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.ceskysmaragd.cz/clanek.asp?id=20, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA