Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hvězdonice

Historie
První záznamy o naší obci jsou čerpány ze zemských knih. Písemné údaje sahají do XV. století. V roce 1405 se název naší obce objevuje v záznamech jako Jezonice, později Jezdenice, Jezdonice a počátkem XVI. století se objevuje nynější název obce Hvězdonice.

Historie říká, že jméno Jezdonice nejspíše pochází buď z nářečí, ale spíše od povinnosti svážeti dřevo k řece Sázavě, čímž byli povinni robotníci, robotující rolníci a lid z okolí v dávných dobách roboty. V roce 1405 patřila naše osada pod panství Čajchanov. V roce 1422 patřil Čajchánov i Jezdonice pánu Vilému Kostkovi z Postupic.

Později tato oblast přechází pod Panství Konopiště. Hrádek Čajchánov tehdy dobyl loupeživý rytíř Mikeš Zůl z Ostředka. Na rozkaz krále Václava IV. byl hrádek Čajchánov dobyt pražským arcibiskupem Zajícem z Házemburka, Zůl zatčen i se svými pomocníky. Byl popraven na Staroměstském náměstí v Praze a na smrt jej připravoval tehdejší kazatel Jan Hus.

Nynější historie naší obce Hvězdonice možno odvíjet od roku 1904. V tomto roce začínají pánové Marek a Slezák zakládat zdejší fabriku, ve které se vyrábí tažený drát a hřebíky. Místní továrníci se zasloužili o výstavbu dlážděné silnice přes obec, vybudovanou v roce 1930. V roce 1939 po obsazení Německem se život v obci zpomaluje. Hotel Praha zabírá Hitler Jungen. Vily Pražáků se zabírají pro německé rodiny. Činnost spolků se zastavuje nebo je velmi zpomalená. Po vypuknutí pražského povstání se ve Hvězdonicích zakládá vojenská jednotka, jejím velitelem byl kapitán Karel Dostál.

Po roce 1945 se obnovuje činnost organizací v naší obci. Jako první se dává do chodu divadelní kroužek s hasičským sborem a obcí baráčníků. Vzniká Svaz brannosti. Zahajuje činnost Červený kříž, Zahrádkáři, Včelaři, Svaz československo-sovětského přátelství, Národně socialistická strana, Komunistická strana, Sociálně-demokratická strana a další menší strany.

Současnost
Naši nevelkou vesničku najdete zatím v okrese benešovském, i nadále však při levém břehu řeky Sázavy, zhruba 30 km od Prahy - sjezd z D1 na Chocerady.

V obci žije trvale více než 300 obyvatel v rodinných domcích a vilách, k rekreaci slouží především chaty ve dvou osadách - " Na homoli" a " U studánky".

K nákupům zde můžete využít koloniál "U Kopřivů", k osvěžení restauraci " U Kuželků", k rybaření a koupání řeku Sázavu, k procházkám a houbaření okolní lesy, s dětmi neopomeňte zajít na hřiště s houpačkami a skluzavkou, pro větší je zde hřiště na fotbal a míčové hry.

Naše obec, která v době první republiky sloužila především jako vyhledávané letovisko pražské smetánky, má však i svůj průmysl. Stále fungující šroubárna, založená v roce 1903, prodej spojovacího materiálu - firma Jasanský, strojírenská výroba a prodej nerezového hutního materiálu - firma AKROS, stavební firma pana Kuželky, instalatérská firma pana Přílepka.

Především o zábavu všech dětí se zde stará ryze ženský spolek všech generací "Babinec". Především výroční "sedění" jsou plna srdečné zábavy, veršovaných zdravic a vyšívaných krojů. V současnosti zastupitelstvo obce připravuje k realizaci předposlední část kanalizace, v obci spolehlivě fungují dvě nové čistírny odpadních vod. Nemalé finanční částky se investují do oprav a úprav místních komunikací, chodníků a veřejného osvětlení. Část obce je napojena na veřejný vodovod. Velmi intenzivně obnovujeme a udržujeme zeleň v obci a veřejná prostranství.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.hvezdonice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA