Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Jankov

Obec Jankov se nachází na  jižní hranici Středočeského kraje asi sedm kilometrů od města Votice, směrem na Louňovice pod Blaníkem. Rozloha obce je 2 980 ha a k 1 .1. 2007 zde žilo 896 obyvatel.

Správní území obce se skládá ze dvou oddělených částí. Větší severní (jankovská) část zahrnuje katastrální území Jankov, Jankovská Lhota, Pičín a Čestín. Menší jižní (odlochovická) část katastrální území Odlochovice, Nosákov a Čečkov. Mezi tyto části je vklíněno území obce Ratměřice.

Historie
Do historie se obec Jankov nejvýznamněji zapsala velkou bitvou v době třicetileté války. Bitva u Jankova mezi vojskem císařským a švédským vyvrcholila dne 6. března 1645 porážkou vojsk císařských. Svým rozsahem šlo o největší a nejkrvavější válečnou událost, která se odehrála na území bývalého okresu Benešov. V roce 1995 byl v místech pravděpodobné kapitulace generála Hatzfelda slavnostně odhalen památník bitvy u Jankova. Bitva u Jankova měla výrazný vliv na stagnaci městečka, o čemž svědčí stejný počet domů před třicetiletou válkou a v 1. polovině 18. století. Po roce 1702 Jankov ztratil roli panského sídla a třebaže se od konce 18. století poněkud rozrost, šlo ve skutečnosti jen o drobné domky poblíž dvora a severozápadně pod městečkem.

V Jankově si můžete prohlédnout následující kulturní památky – románský kostel sv. Jana Křtitele, výklenkovou kapli sv. Jana Nepomuckého a areál mlýna čp. 38. V Odlochovicích se nachází nynější pseudorenesanční zámek přestavěný v 2. pol. 19. stol. a barokní kaple sv. Jana Nepomuckého z roku 1737. V současné době je v zámku umístěn Ústav sociální péče hlavního města Prahy. Dominantou osady Bedřichovice je další kulturní památka - románský kostel sv. Vavřince připomínaný jako farní již v roce 1350.

Kontinuita společenského života je udržována zejména činností několika občanských sdružení, spolků a základní školou. Základní škola pravidelně pořádá mnoho kulturních, sportovních a společenských aktivit – např. masopustní průvod, mikulášskou nadílku, štědrovečerní zpívání, drakiádu, jarmark s vlastnoručním vyrobeným zbožím, večerní čtenářské dílny, burzy sběratelů, čarodějnice, dny otevřených dveří apod. Pravidelně jsou různými spolky pořádány taneční plesy s bohatou tombolou, pouťové a posvícenské slavnosti a výlovy několika rybníků. V roce 2001 byl organizován první ročník pochodu a společensko-kulturní akce „Po stopách bitvy u Jankova“. Bohatá účast veřejnosti na prvním ročníku byla i v následujících letech a dnes je tato akce již oblíbenou tradicí.

V roce 2002 se obec Jankov poprvé zúčastnila soutěže Vesnice roku pořádané Spolkem pro obnovu venkova, Svazem měst a obcí ČR a Ministerstvem pro místní rozvoj. V rámci Středočeského kraje bylo obci Jankov uděleno čestné uznání za společenský život, ediční činnost a uchovávání tradic. V roce 2003 se obci Jankov dostalo pocty ještě vyšší – získala Bílou stuhu za činnost s mládeží.

Odlochovice - nachází se zde nynější pseudorenesanční zámek přestavěný v 2. pol. 19. stol., v parku je barokní kaple sv. Jana Nepomuckého z roku 1737. V současné době je v zámku umístěn Ústav sociální péče hlavního města Prahy.

Seznam nemovitých kulturních památek obce Jankov:

Jankov - areál kostela sv. Jana Křtitele, románský (1. pol. 12. stol.), zařízení z 16., 17. a 18. stol. - výklenková kaple sv. Jana Nepomuckého - areál mlýna č. p. 38

Bedřichovice - areál kostela sv. Vavřince, pozdně románský a raně gotický (3. čtvrt. 13. stol.)

Odlochovice - areál zámku, pseudorenesanční (2. pol. 19. stol.), v parku je kaple sv. Jana Nepomuckého, barokní (1737)

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.mikroregiondzbany.cz/section.php?id=41, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA