Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Stranný

Části obce: Stranný, Břevnice, několik samot a polosamot
 
Nadmořská výška: 430 - 460 m na mořem

Historie
První písemná zmínka o obci Stranný pochází z roku 1184, o osadě Břevnice z roku 1563.

Osadu Stranný roku 1184 postoupil Jiří z Milevska biskupu Jindřichovi, který ji poté prodal klášteru milevskému. Část svých dějin byla valdyčím statkem a ke konci 15. století byla koupena k Tloskovu, k němuž patřila až do roku 1850. V období první republiky byla obec Stranný samostatnou obcí s deseti osadami a více než tisícovkou obyvatel. Za druhé světové války byli obyvatelé v rámci vystěhování Neveklovska vyhání ze svých domovů a zpět se mohli vrátit až po osvobození. Po několika rozdělení v předchozích letech byla obec Sranný v roce 1976 sloučena s obcí Neveklov. Od roku 1992 je opět samostatnou obcí a začíná její rozkvět.

Památky
Mezi památky Stranného patří památník padlých v 1. světové válce na Provodné a boží muka při silnici na Nový Knín.

Současnost
Dodržuje se zde stále tradice masopustních průvodů, velikonoční pomlázky, pálení čarodějnic a stavění máje. Občané se zde rádi scházejí při každé vhodné příležitosti. Každý rok o prázdninách je zde pořádána velká slavnost u příležitosti výročí obce, srazu rodáků, odhalení pomníku, svěcení praporu, výročí založení Sboru dobrovolných hasičů apod. Že je obec Stranný opravdu kulturní obcí dokazuje to, že v roce 1998 získala v soutěží Vesnice roku Modrou stuhu za společenský život.

Od roku 1992 bylo uděláno mnoho práce pro zlepšení života v obci. Byly opraveny všechny komunikace k trvale obydleným domům, zrekonstruována budova obecního úřadu, přistavěna nová zasedací místnost se sociálním zařízení a upraveno okolí obecního úřadu. Netradičně byla upravena i náves a všechna veřejná prostranství včetně osázení zelení. Předsedou Poslanecké sněmovny České republiky byl v prosinci roku 2000 udělen obci znak a prapor, který v červenci následujícího roku slavnostně vysvětil J. M. opat Michael Pojezdný.

Již 111 let je v obci činný Sbor dobrovolných hasičů. Místní lidová knihovna v budově obecního úřadu je často navštěvována čtenáři všech věkových kategorií.

Ve Stranném má sídlo  Neveklov, a. s. - akciová společnost, která je jedním z největších zemědělských podniků v širokém okolí. Drobní podnikatélé zatím v obci nejsou.

Autobusové spojení z Benešova a Neveklova je v pracovní dny celkem dobré, ale o víkendu bohužel žádné. O prázdninových víkendech je možnost se do obce dopravit i z Prahy autobusem na Novou Živohošť.

Obec Stranný se nachází na poloviční cestě mezi Neveklovem a rekreačním střediskem Nová Živohošť. Možnost výletů do okolí je u nás veliká, ať již na Slapskou přehradu, zámky Dobříš, Jemniště či Konopiště nebo i do Prahy. Je zde překrásná krajina nezatížená průmyslem, vhodná k pěším toulkám nebo jízdě na kole. Lesy jsou plné lesních plodin a hub.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.stranny.xf.cz/index2.htm, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA