Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nemíž

Historie obce
První písemná zmínka o obci Nemíž pochází z roku 1352, rozloha katastrálního území je 400 ha, nadmořská výška 450 m n. m. od města Vlašimi je vzdálená 12 km. Obec byla založena a dále se vyvíjela jako návesní typ, to znamená, zemědělské usedlosti soustředěné kolem centrální návsi nepravidelného tvaru. Z porovnání současného rozsahu zástavby s rokem 1900 je patrné, že za poslední 100 let nedošlo téměř k žádnému stavebnímu rozvoji. Změnil se pouze vzhled objektů po různých přestavbách a úpravách.

Obyvatelé obce byli převážně zemědělci, kteří pracovali na svém hospodářství. Ti, kteří měli menší hospodářství, si přivydělávali různými řemesly např. kovář, zedník, švec, truhlář, studnař a podobně.
V roce 1910 měla obec 171 obyvatel, od té doby měl počet obyvatel neustále klesající tendenci. Do současnosti klesl počet obyvatel na čtvrtinu. K největšímu poklesu počtu obyvatel došlo po druhé světové válce, kdy bylo založeno JZD. Po této události odešli všichni mladí lidé včetně těch, kteří pracovali na rodinném hospodářství pracovat do průmyslu, a později se odstěhovali do měst.

Obec je obklopena poli a lesními porosty v blízkém okolí. Na území obce je vedena jako chráněná přírodní památka lokalita "Na Ostrově" o rozloze 5,60 ha. Důvodem ochrany je hojný výsky jalovce obecného a různých vzácnějších bylin a živočichů.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obecnemiz.w1.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA