Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nespeky

Historie
Od jihu sem ústí hluboká a úzká údolí Konopišťského a Benešovského potoka, od severozápadu údolí potoka Mokřanského. Tudy vždy klesala významná cesta z Prahy, která v nejjižnějším oblouku přecházela přes řeku a pokračovala na Benešovsko a do jižních Čech.

Význam brodu od raného středověku dosvědčuje románský kostel v Poříčí nad Sázavou, umístěný ve vyvýšené poloze 300 m jihozápadně nad soutokem Konopišťského potoka a Sázavy, stejně jako o něco mladší románský kostel v někdejších Bálkovicích. Tato poloha byla velice příhodná ke vzniku významného města. K tomu ovšem nikdy nedošlo.

Přesto však ve středověku byl pokus o založení městečka, dokonce opakovávaný. Svědčí o tom fakt, že nynější nevelká ves Nespeky, se roku 1380 uvádí jako městečko. Je to současně první písemný doklad o této lokalitě. Nespeky se však jako městečko dlouho neudržely a již roku 1397 se připomínají jako ves, která měla tehdá dvě jména, Nespeky a Návsí.

Nakolik lze soudit ze skromného svědectví písemných pramenů, byl pokus o získání statutu městečka po poklesu Nespek opakován, ale v místě ležícím dále od kopců, které se do kotliny od severu svažují, v polovině vzdálenosti mezi Nespeky a brodem u Poříčí, bezprostředně pod vískou Borovou Lhotou, která se připomíná již roku 1358. Svědčí pro to pojmenování nynější drobné vsi Městečka, třebaže doklad o skutečném statutu městečka chybí.

První doklad o Městečku pochází z roku 1497, což by tento pokus mohlo datovat až do doby pohusitské. Ani ten však nebyl úspěšný, pokud nezůstalo jen u pojmenování. Ani půldorys Městečka nevykazuje žádné městské rysy a tvoří jej seskupení pěti usedlostí, mezi nimiž si lze jen s velkou fantazií představit drobnou čtvercovou náves, ovšem bez jistoty, že tomu tak skutečně bylo.

Charakter nevýznamných malých vsí si Nespeky i Městečko zachovaly po celou další dobu. Jejich nová role začala až v 1. třetině 20. století, kdy se staly středisky rozsáhlé chatové oblasti, která vznikla podél Sázavy od Nespek směrem k Městečku (pod silnicí) a mezi Městečkem a Čerčany a posléze i na svazích i vrcholu kopce Petrovic severně nad Nespeky.

Současnost
Obec Nespeky leží ve středočeském kraji. Je vzdálena asi 30 km na jih od Prahy. Nejbližším městem je Benešov u Prahy, který je vzdálen 10 km. Vesnice se rozprostírá na pravém břehu řeky Sázavy.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.nespeky.com/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA