Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zvěstov

Zvěstov leží v nejjižnější části středních Čech, v kraji Podblanicka. Obec má rozlohu 2240 ha a v roce 2007 zde trvale žilo 396 obyvatel. Obec je rozdělena do 11 místních částí - Bořkovice, Hlohov, Laby, Libouň, Ondřejovec, Otradov, Roudný, Šlapánov, Vestec, Vlastišov a Zvěstov.

Historie
Osada Zvěstov se připomíná roku 1383, tvrz je doložena až roku 1440 jako bývalé sídlo Mareše ze Zvěstova. Tvrz byla kamenná dvoupatrová a v roce 1755 byla v sešlém stavu. Kolem roku 1820 byla obnovena jako zámek a upravena novogoticky. Nyní je vrácen v restituci jako neobyvatelná ruina. Za zámkem je zpustlý park.

Šlapánov
Nachází se zde hodnotná stavba pozdně románského kostela svatého Petra a Pavla z doby před rokem 1258. Věž byla přestavěna v roce 1873 a celý kostel obnoven po roce 1889. Roku 1960 a 1962 zde byly odkryty vzácné středověké nástěnné malby. Dále je k vidění budova bývalé obecní školy.

Roudný (bývalý zlatodůl)
Již ve 13. století se v okolí těžila zlatonosná ruda. Největšího rozmachu dosáhla anglická společnost, která v letech 1909-30 vytěžila 5770kg ryzího zlata. Těžba postupně klesala, v roce 1927 zde ještě pracovalo 200 dělníků a šachta dosáhla hloubky 450m, ve 30. letech za hospodářské krize byla těžba zastavena. Obnovena byla až po 2. světové válce, ale koncem 50. let definitivně ukončena. Důlní budovy byly upraveny jako škola v přírodě, nyní slouží ÚSP Ratměřice. Za shlédnutí stojí haldy čistého křemičitého písku na jih od budovy po zelené značce. Tento písek vznikl drcením zlatonosných křemenců a z něj pak bylo loužením v kyanidu sodném získáváno zlato. Do roku 1956 se v Roudném dolovalo zlato, ze kterého byly vyraženy i svatováclavské dukáty.

Libouň
Osada patřila premostránskému klášteru v Louňovicích. Středověká tvrz byla Tábory vypálena a již nebyla obnovena. Po roce 1690 byl snad na místě bývalé tvrze postaven raně barokní zámek. Roku 1801 vyhořel, nebyl obnoven v celém rozsahu a v části byla zřízena sýpka, dnes nevyužívaná. Je to jednopatrová budova i dvou křídlech v pravém úhlu. Do nádvoří jsou zazděné arkády. Velmi hodnotná stavba kostela svatého Václava, kterou tvoří románská rotunda z poloviny 13. století s apsidou a hranolovitou věží, renovovaná v letech 1907-8. Do patra věže vede z jihu kamenné schodiště, z části odkryté původní fresky. U kostela socha svatého Jana Nepomuckého z roku 1728.

Seznam nemovitých kulturních památek obce Zvěstov

Zvěstov - areál zámku s parkem

Libouň
- areál kostela sv. Václava, románská rotunda (1. pol. 13. stol.)
- socha sv. Jana Nepomuckého
- areál zámku
- výklenková kaple

Šlapánov - areál kostela sv. Petra a Pavla

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.mikroregiondzbany.cz/section.php?id=49, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA