Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vrchotovy Janovice

Rozloha obce Vrchotovy Janovice je 2307 ha a k 2007 zde žilo 889 obyvatel. Obec je rozdělena do těchto místních částí - Braštice, Hůrka, Libohošť, Manělovice, Mrvice, Rudoltice, Sedlečko, Šebáňovice, Velká Lhota a Vrchotovy Janovice.

Historie a současnost obce
Podle prastaré osady s původně románským kostelem se od roku 1243 psali příslušníci panského rodu Janoviců. Zhruba v polovině 14. století je poprvé doloženo městečko, vysazené v sousedství vsi a vodní tvrze, patřících tehdy panu Herbartovi z Janovic. Dodnes užívaný přívlastek získala obec za vlády Vrchotů z Vrchotic, kteří jsou zde zmiňováni v letech 1433 až 1528. Od počátku 17. století vlastnili zboží po více než dvě stě let Vrtbové, na jejichž přímluvu v roce 1787 udělil císař Josef II. Janovicím právo pořádat výroční trhy.

V roce 1879 se stali majiteli velkostatku Nádherní z Borutína. Z nich se do kulturní historie zapsala zvláště uměnímilovná baronka Sidonie Nádherná (1885 - 1950), za kterou na Janovice přijížděli například básník Rainer Maria Rilke (1875 - 1926) či rakouský žurnalista a dramatik Karl Kraus. Za druhé světové války a v poválečných letech se na zdejším zámku odehrálo mnoho dramatických změn. V důsledku zřízení vojenského cvičiště SS musela zámek opustit také Sidonie Nádherná, která o jeho další existenci zoufale bojovala i v období do roku 1948. Když se ukázalo, že zestátnění je nevyhnutelné, rezignovala a emigrovala do Anglie. Její ostatky byly z Anglie v roce 1998 převezeny a slavnostně uloženy na rodinném hřbitůvku v zámeckém parku. Janovický zámek hostí v současné době expozici Národní muzea, věnovanou české společnosti minulého století.

Rychta v Janovicích sice užívala pečeť s patronem zdejšího kostela sv. Martina, ovšem skutečný znak obec donedávna neměla. Jeho první návrh pochází z roku 1992 a po přepracování byl schválen zastupitelstvem 13. Července následujícího roku. K vlastnímu udělení znaku předsedou PS PČR došlo 1. února 1994. V modrém poli je stříbrno-červeně polcená orlice pánů z Janovic. Na hrudi má zlatý štítek s černým parožím, zjednodušeným erbovním znakem Vrtbů. V původním návrhu byla do štítku jako připomínka rodu Vrchotů kladena iniciála W.

Seznam nemovitých kulturních památek obce Vrchotovy Janovice

Hůrka (Rudoltice) - socha sv. Jana Nepomuckého

Rudoltice - areál usedlosti č. p. 2

Strýčkov (Slavkov) - areál tvrziště

Vrchotovy Janovice 
- areál kostela sv. Martina
- areál zámku

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.mikroregiondzbany.cz/section.php?id=48, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA