Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Trhový Štěpánov

Historie a památky
Z pamětihodností vyniká především kostel sv. Bartoloměje ze 12. stol. se zachovalou hradební zdí a z vyhořelého zámku se zachoval pouze erbovní kámen z r. 1668 a dále je to jeden z nejstarších a nejlépe udržovaných židovských hřbitovů v Čechách z r. 1438 s náhrobky až 300 let starými. Na náměstí jsou dva pomníky: socha sv. Jana Nepomuckého z r. 1842 a Pomník, padlým v 1. světové válce z r. 1922. Technickou památkou z konce 19. stol. je dosud funkční kovárna v č. p. 16.

Současnost
Obec s bohatou historií i současností leží 10 km severovýchodně od města Vlašim. První písemná zmínka v historických pramenech je z r. 1126 a v r. 1290 byla biskupem Tobiášem z Bechyně povýšena na město. Pravděpodobně z té doby má historickou pečeť i městský znak. Ve 14. stol. se východně od obce dolovalo zlato a Trhový Štěpánov zaznamenal největší rozkvět. Byl sídlem děkanátu zahrnujícího 64 farností. Majiteli byli pražští biskupové a později arcibiskupové. Po r. I422. když arcibiskup Konrád z Vechty přestoupil k husitství, se stal Trhový Štěpánov majetkem světské šlechty. Jeho majiteli byli např. Zdeněk Zručský z Chřenovic. Trčkové z Lípy, hraběnka Waldsteinová a další. V městě byl r. 1668 vystavěn na místě původního hradu zámek, který v r. 1741 vyhořel a již nebyl obnoven.

Trhový Štěpánov má v současnosti 855 obyvatel a patří k němu tyto obce: Dalkovice (73). Dubějovice (91), Sedmpány (112), Střechov nad Sázavou (105) a Štépánovská Lhota (3) - celkem 1239 obyvatel.
Rozkládá se na svahu nad levým břehem Štěpánovského potoka, jehož dolní část je přírodní rezervací (mihule potoční, řada druhů ptáků i rostlin). Nad obcí je vrch Paseka (516,4 m n. m.), jehož vrcholem probíhá 15o východní délky, naproti vévodí kraji Javornická hůra (583,1 m n. m.). V okolí jsou krásné lesy, několik rybníků a z vyšších míst je nádherný pohled do krajiny.

Obyvatelstvu i návštěvníkům nabízí své služby nejen pošta, lékaři (praktický, zubní, dětský i ženský), ale je zde základní i mateřská škola, soukromá hudební škola, 3 prodejny potravin, 2 restaurace, 2 drogerie, obchod s koberci i textilem, další 2 prodejny textilu, obchody s obuví, průmyslovým zbožím a papírnictví.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.ceskysmaragd.cz/obec.asp?place=8, na kterých najdete další informace.


 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA