Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chocerady

Historie
Vznik obce a původ jejího jména "hledati sluší v povinnosti starati se o hosty. Chotce raditi (dělati), tj. útulky zřizovati pro pocestné, bylo úkolem Chotcerad". Již roku 1250 se zmiňují zápisy o Brunovi z Chocerad, pravděpodobně vladykovi nebo majiteli zemanského statku v obci, která v té době patřila ke kouřimské župě.

Po zániku župního zřízení se počátkem 14. století objevují v Choceradech vladykové z Drachkova a z Chocerad. Za husitských válek, 10. 5. 1420, prchala choceradskou krajinou po porážce Žižkou u Poříčí nad Sázavou panská jízda ke Kutné Hoře. V roce 1525 dovolil tehdejší král Ludvík panu ze Šelenberka postavit most přes řeku Sázavu. Za jarního tání 2. března 1862 došlo k povodním a starý dřevěný most z roku 1525 se zřítil.

Dne 22. června 1886 zavítal do Chocerad pražský arcibiskup, aby udílel farníkům svátost biřmování. Při této příležitosti došlo při převozu k neštěstí a 18 biřmovanců utonulo.

V říjnu 1899 byla zahájena stavba železniční tratě vedoucí z Čerčan do Kolína. V Ledečku železniční trať odbočovala na Kácov a Světlou nad Sázavou. Slavnostní zahájení provozu na této železniční trati se konalo 6. října 1901.

V roce 1901 byla majitelem mlýna Janem Vávrou (člen činohry Národního divadla) provedena rekonstrukce mlýna. Mlýn byl opatřen novým moderním válcovým zařízením na pohon turbínou. První zaručené zprávy o mlýně v Choceradech pocházejí ze 16. století.

Dne 1. března 1904 se Chocerady domohly k vlastní poště a v roce 1905 dostaly i telegrafní stanici.
V roce 1929 byla zahájena pravidelná autobusová doprava na lince Praha - Chocerady.

Roku 1690 byl tehdejším majitelem Janem Karlem z Valdštejna za značných nákladů obnoven kostel   a fara v Choceradech. Na místě starého, asi gotického kostela, byl postaven nový v barokním slohu. Uvnitř byl bohatě vyzdoben štuky a řezbami ze dřeva. Roku 1762 za vlády Khevenhüllera - Metche byla obnovena a dostavěna kostelní věž. Kostel Nanebevzetí Panny Marie je dodnes dominantní stavbou Chocerad.

V roce 1845 byl přestavěn bývalý špitál na školu. V roce 1872 byla škola z Komorního Hrádku převedena do Chocerad a v roce 1983 byla dána do provozu nová škola o pěti pavilonech.

Památky
- Kostel v Choceradech
- Mlýn
- Komorní Hrádek

Most
V roce 1525 dovolil tehdejší král Ludvík panu ze Šelenberka postavit most přes řeku Sázavu. Most, ač dřevěný na zděných pilířích, byl pro Chocerady a živou zemskou stezku velmi potřebný. Pan ze Šelenberka dostal také právo vybírat mýtné.

Za jarního tání 2. března 1862 došlo k povodním a starý dřevěný most z roku 1525 se zřítil. Náhradou za most byl zřízen přívoz.

Stavba nového mostu byla tímto neštěstím urychlena a v období od 7. srpna do 13. listopadu 1887 byl nákladem 30.000 zlatých postaven nový most. Most byl železný o třech polích na dvou kamenných pilířích. Až do roku 1907 se na mostě platilo mýto.

Tento most sloužil až do roku 1993. Po převedení silničního provozu na provizorní most, bylo před velikonocemi započato s rekonstrukcí mostu. Dne 17. prosince 1993 byl dán do provozu most nový, ocelový. Délka mostu je 28 m, šířka 10 m (původně 4 m), nosnost mostu je 60 tun.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.chocerady.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA