Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Čechtice

Historie
První písemná zmínka o Čechticích pochází z roku 1315. Tehdy byli majiteli vladykové z Čechtic. Majitelé se zde poměrně často střídali a obvykle také bývali shodní s některými sousedními obcemi, například Křivsoudovem, v němž také častěji sídlili.

Až Jakub Leopold z Halleweilu zde nechal v letech 1656 až 1658 postavit trojkřídlý patrový zámeček, ve kterém sídlila většina pozdějších majitelů, od roku 1702 například Jan Leopold Donát z Trautsonu a Falkenštejna, který sem přesídlil po požáru Křivsoudova. V 19. století se majiteli stala knížata z Auerspergu, od kterých koupila v roce 1926 obec zámeček, aby jej přeměnila v školu. Majiteli panství však zůstali až do roku 1945.

Památky

Kostel sv. Jakuba Staršího
 z roku 1350, přestavěný barokně v 18. století, je jednolodní stavba s trojbokým presbytériem, v němž je umístěn hlavní oltář s rokokovými sochami andělů, nástavcem v podobě Boha Otce a obrazem sv. Jakuba. V lodi kostela se nacházejí oltáře Panny Marie s obrazem Madony signovaným "Chrudíček-Němeček 1898" a sv. Luitgardy s kopií obrazu od Petra Brandla z kostela v Sedlci. Na jižní straně lodi se nachází oltář sv. Jana Nepomuckého se sochou světce od neznámého autora. Interiér kostela zdobí ještě barokní socha sv. Floriána, patrona hasičů. Všechna umělecká díla byla s ohledem k několikanásobnému vyloupení kostela nahrazena kopiemi. U kostela se nachází zvonice z roku 1351, stejně jako kostel barokně přestavěná v 18. století.

Renesanční radnice
stojí na jižní straně náměstí. Byla postavena v roce 1606, upravena v 19. století. Je sídlem obecního úřadu, v přízemí jsou též drobné provozovny.

Barokní zámek
byl postaven v dolní části náměstí v letech 1656-8. Je trojkřídlý, jednopatrový, s průjezdem v ose stavby. Nádvoří uzavírá zeď se zazděnou branou, v jejímž štítě je datace stavby. Křídla jsou do nádvoří otevřena arkádami, chodby zdobí lunetové klenby a některé místnosti štukové stropní ozdoby.

Čechtické náměstí zdobí kopie barokních soch českého patrona sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého a také socha Panny Marie z roku 1900.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.zelivka.cz/area.asp?place_id=8&area_id=5, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

SEYCHELY 2023

Pobytově-poznávací zájezd po souostroví Seychely. 3 největší ostrovy Mahé, Praslin a La Dique, koupání, botanická zahrada s ohradou s želvami, národních park Vallée de Mai na ostrově Praslin. CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA