Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Keblov

Historie
Poprvé je Keblov zmiňován v roce 1290 jako část zboží pražských biskupů, později arcibiskupů. Po husitských válkách, v roce 1436 ho získal rod Trčků z Lípy, v roce 1547 ho koupil Jindřich Opršal z Jetřichovic a po něm ho držel až do roku 1589 jeho syn Jan. Ten ho prodal Jaroslavu Míčanovi z Klinštejna a Roztok a ten opět v roce 1613 Johance Čejkové z rodu Hrzánů z Harasova. V roce 1703 získal Keblov Jan Leopold Donát kníže z Trautsonu a Falkenštejna, který ho připojil ke Křivsoudovu.

Současnost
Obec se nachází v mělké kotlině obklopené lesy nedaleko vodní nádrže Želivka, kterou napájí i potok protékající obcí. Snadno dostupný je po dálnici D1, pouze několik kilometrů od sjezdu číslo 66.

První zmínky o starobylé obci jsou již z konce 13. století. Z té doby je i kostel Nanebevzetí Panny Marie. Rozhodující pro jeho dnešní vzhled byl požár v roce 1895, kdy byl kostel velmi poničen a přišel i o zvony. Vzápětí byl opraven, opatřen novým oltářem a čtyřmi zvony a v roce 1897 znovu vysvěcen. Věžní hodiny jsou z roku 1949.

Keblov si zachovává venkovský charakter i přes probíhající výstavbu nových, moderních domů. V posledních letech obecní zastupitelstvo zajišťovalo zavedení obecního vodovodu, vybudování hřiště a větší či menší opravy různých objektů. Velká pozornost je věnována údržbě malebné návsi s krásnými starými lípami.

Ke Keblovu patří ještě osada Sedlice. Ve středověku zde byla tvrz, od poloviny sedmnáctého století náleží osada ke Keblovu. Obyvatelky Sedlic byly proslulé svými rukodělnými pracemi jako "sedlické vyšívačky holubinek". V současné době mají Sedlice 26 stálých obyvatel, mnoho stavení slouží k rekreaci.

Památka

Kostel Nanebevzetí Panny Marie
je z konce 13. století. Rozhodující pro jeho dnešní vzhled byl požár v roce 1895, kdy byl kostel velmi poničen a přišel i o zvony. Vzápětí byl opraven, opatřen novým oltářem a čtyřmi zvony a v roce 1897 znovu vysvěcen. Věžní hodiny jsou z roku 1949.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.zelivka.cz/place.asp?place_id=10, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA