Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Křečovice

Historie
V Křečovicích stávalo sídlo rytířů Křečovických z Křečovic, ti byli zakladateli zdejšího kostela, jenž se roku 1350 mezi farními v děkanátu Vltavském uvádí.

Nejstarší z nich jmenoval se Jarohněv Vejhák z Křečovic. Tento nazýval se též Jarohněv Vejhák z Kúta a na Křečovicích, poněvadž seděl na Kútě tvrzi a byl spoluautorem kostela Arnoštovického.

Počet domů v Křečovicích r. 1816 a jejich majitelů dle staré knihy Status genitorii Eccleise. KRZECZOWICENSIS ab 1816. V roce 1816 měly Křečovice 36 p. čísel, Skrýšov 9 p. čísel a Zhorný 11 p. čísel.

V neděli 26. července 1914 dopoledne přijel náhle úředník z okresního hejtmanství v Benešově a odevzdal starostovi obce panu Aloisu Hrubantovi, který právě úřadoval v poštovní kanceláři, svazek tiskopisů. Starosta ihned vyvěsil veliké plakáty. Byla vyhlášena mobilizace.

Dne 31. prosince 2003 uplynulo šedesát let, kdy obec Křečovice a osady v dnešních hranicích obecního úřadu byly liduprázdné a opuštěné. Okupace naší vlasti v letech 1938-1945 způsobila kromě nesčetných individuelních případů nucené emigrace i hromadné přesuny obyvatelstva bezprostředně po mnichovském diktátu ale i později.

Dne 5. května 1945 v odpoledních hodinách nechal velitel SS rozmístit ve stráních podél Vltavy kulomety a z nich vojáci začali odstřelovat Živohošť. Pod školou byl zastřelen 18letý rodák z Křečovic Vladimír Novák a čtyři občané byli vážně postřeleni.

V letech 1984-1985 natáčel Jiří Menzl podle scénáře Zdeňka Svěráka film "Vesničko má, středisková".

Památky

Kostel sv. Lukáše
Je postavený v jednoduchém barokním slohu a nynější podobu má asi z prvé poloviny 18. století. Hlavní oltář je renesanční. Uprostřed je obraz na plátně malovaný r. 1840. Je patrně kopií nějakého staršího obrazu. Znázorňuje svatého Lukáše, jak portrétuje Pannu Marii s Ježíškem. Anděl mu vede ruku.

Nahoře je obraz Nejsvětější Trojice. Po stranách obrazy svatého Václava a svaté Ludmily. Boční oltáře jsou zasvěcené svatému Antonínu a svatému Vojtěchovi. V lodi u kazatelny je náhrobek manželů Josefa Lipovského, rytíře a jeho manželky Eleonory. Byl patronem kostela a majitelem panství v Suchdole.

Alej mistra Josefa Suka - (jeho hrob a světnička)
Když pojedete směrem od Neveklova přes Vlkonice do Křečovic a všimnete si při vjezdu do obce silnice nalevo, najdete i alej. Podél ní totiž roste. Byla slavnostně vysazena 3. dubna 1938 žáky místní školy za pomoci hasičů k 20. výročí vzniku republiky.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.ikrecovice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA