Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bohaté Málkovice

Něco málo z historie
"Bohaté Málkovice leží při potůčku v údolí kolem okresní silnice z Vyškova do Bučovic. Středem obce vede silnice vystavěná nákladem obce v letech 1905-6 za 8.600 K. O četbu pro lid je postaráno Obecní knihovnou založenou v roce 1920 a knihovnou Národní Jednoty založenou roku 1911. Majetek občanů proti ohni chrání "Sbor doprovodných hasičů," založený roku 1923. Lid je tu přičinlivý, dosti zámožný, ale sobecký. Místním svátkem je den sv. Floriána, kdy konává se procesí. Živo tu bývá na "Malé hody" - 15.srpna, kdy se sem sejde mnoho hostí. Svatby konávají se hlučné, spojené se zalikováním a maškarami."
Těmito slovy popsal naši obec první kronikář Jan Školař, zdejší řídící učitel, v roce 1924.

Obec dostala svoje jméno údajně od zakladatele Málka. Po ničivém moru v roce 1338 byla osada asi vylidněna. Na opuštěné grunty se usazovali Němci a tak osada dostala první jméno - Německé Málkovice. Tento přídomek obci vydržel do první světové války. V roce 1920 byl změněn na "Bohaté," neboť lidé z okolí a zejména Hané je tak nazývali. Od tohoto roku nese obec jméno Bohaté Málkovice. O původu tohoto pojmenovaní se vypravuje: V dřívějších dobách měli "Málkovští" na polích i za velkého mokra vždy pěknou úrodu. Vychloubali se proto, že mají doma v truhlicích tolik renšťáků (peněz), že by mohli jimi střechy svých domů pokrýt.

První zmínka o obci osadě je známa z roku 1307, kdy se jakýsi Hodislav z Málkovic jmenován jako svědek na listině z roku 1307. Další pak v roce 1360,protože Ješek z Málkovic prodal svůj majetek Bolkovi z Kozojed. Od roku 1931 patřila celá ves Augustýnskému klášteru na Starém Brně. Po třicetileté válce tu stávalo 19 domů. V dobách husických tu byli nejen přívrženci husitství ale prý i Adamité. Tehdy byla farnost odebrána bohdalskému faráři, protože nevystupoval dosti ostře proti "sektářům". Poté desátky i farnost připadla Kučerovu. Roku 1632 obržel farář v Nových Hvězdlicích pravomoc nad Málkovicemi a Kozlanami. Po vlně odporu měla pro tyto dvě obci vzniknou samostatná farnosti, to ale Ordintionát olomoucký nepovolil.

Dne 9. února 1836 nastal zhoubný požár, kdy během dvou hodin vyhořelo 21 usedlostí. Roku 1831 byla v obci cholera a během necelého měsíce zemřelo 35 osob, totéž se opakovalo v roce o dvacet let později, v roce 1851 kdy zemřelo 12 osob. 20. srpna 1889 se přes vesnici přehnala obrovská bouře, která poškodila většinu stavení a odnášela střechy. Úroda byla sklizena, a proto byla skoro celá škoda na majetku a přírodě.

Po několika požárech zde byl dne 4.listopadu 1923 založen sbor dobrovolných hasičů. Veškeré vybavení zaplatila obec. 24.srpna následujícího roku byla sboru přidělena nová stříkačka a skladiště.

Dne 4. října 1945 havarovalo nad naší obci letadlo s válečnými piloty. Všichni na místě zahynuli, občané kteří pracovali nedaleko na poli tvrdili, že letadlo ve vzduchu explodovalo.

Zábava v naší vesnici
Míst pro zábavu v naší obci není mnoho, nicméně se Vám snažím přiblížit ty nejvíce využívané a nejznámější. Pro nejmenší děti bylo asi před třemi lety vybudováno nové hřiště s klouzačkou, houpačkami, pískovištěm a dalšími atrakcemi, které se každým rokem obnovují a rekonstruují.

Pro starší děti a mládež je vybudován komplex v areálu bývalé školy, pozdější školky. Zde se nachází hřiště na malou kopanou, košíkovou, házenou, florbal a ohniště. Součástí je i klubovna s rádiem, pinpongovým stolem a dalším vybavením.

V prvním patře budovy bývalé základní školy se nachází posilovna. Jako velké plus slouží bývalá hasičská nádrž hojně využívaná při parných letních dnech jako koupaliště. To poskytuje "vyžití" všem generacím i návštěvníkům. V přilehlé budově se nachází jedno z našich pohostinství, taneční parket, ohniště a sociální zařízení.

 

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA