Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vážany

Historie a současnost
Vážany se připomínají nejprve v roce 1348, kdy byly patrně majetkem pánů ze Švábenic. Název obce pochází buď od jilmovitého stromu vaz nebo podle obyvatel od řeky Váhu.

Obec se nachází jihovýchodně 9 km od okresního města Vyškova a leží v průměrné nadmořské výšce 290 m. Rozloha obce je 546 ha, v současné době v obci bydlí 420 obyvatel (v roce 1930 měla obec Vážany 713 obyvatel, v roce 1960 již tento počet klesl na 647 - tato klesající tendence pokračovala - vliv měla migrace obyvatel do Vyškova).

Obec patřila ve svém vývoji různým vlastníkům, mezi nejznámější patřil Znata z Melič, který tento majetek odkoupil v roce 1406. V roce 1674 prodal Karel Lev Odkolek dvůr k panství slavkovskému.

Škola byla v naší obci založena v roce 1898, mateřská škola byla zřízena v této budově v roce 1946.

V roce 1911 byla v obci založena družstevní mlékárna, v roce 1892 hasičský sbor, v roce 1919 Sokol a mnoho dalších spolků se traduje s datem založení kolem roku 1900.

Obec byla osvobozena dne 29. 4. 1945.

V obci nesídlí žádná významná firma, pouze je zde farma Vážany, která spadá pod ZOD Haná Švábenice.

K významným místům v okolí obce patří kaplička sv. Rozárky, která byla postavena v roce 1695 a zvonička na návsi, v okolí obce se dále nachází 5 křížů.

Mezi významné osobnosti patří rodák, akademický malíř Antonín Procházka, který se narodil v roce 1882 a na rodném domě má zasazenu pamětní desku.

Z občanských sdružení v obci zůstal zachován pouze Sokol, který svou činností se snaží udržovat některé dřívější tradice, mezi které patří např. krojované ostatky a hody na sv. Jiří.

Z dalších tradic se jedná o stavění máje, kterou staví mládež, která v tomto roce dosáhne 18 let.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.antee.cz/vazany/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA