Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Němčany

Historie
Píše se rok 1497. Toho roku Petr, hrabě od Svatého Jiří a z Pezinku věnoval své manželce Žofii z Valdštejna hrad a město Slavkov s přilehlými obcemi - včetně Němčan. 

V 16. století v obci sídlili tzv. novokřtěnci, v roce 1570 zde zemřel jejich básník Kryštof Hueter, řečený Schiffmann. V době třicetileté války byla ves určitou dobu pustá. Další století až do roku 1848 jsou poznamenána těžkou robotou na slavkovském panství Kouniců. Od roku 1850 má obec vlastní samosprávu. Obec velmi utrpěla prusko-rakouskou válkou a epidemiemi v roce 1866.

Při vstupu do 20. století měla obec vlastní cihelnu, sodovkárnu, lázně a pár let před tím také vodní mlýn. Během I. svět. války padlo 32 občanů. Z války se vrátilo 7 ruských legionářů a 1 italský.

Po vzniku Čs. republiky byla obec elektrifikována. Během II. svět. války zahynul v koncentračním táboře Mauthausen němčanský rodák MVDr. Josef Knésl, první vysokoškolák z naší obce. (pozn. V roce 1999 bylo tomuto rodákovi uděleno čestné občanství obce Němčany - in memorian). V 60. letech pak byla v obci vybudována kanalizace a od roku 1995 je obec plně plynofikovaná.

Současnost
Možná se Vám to také stalo. Odkud, že to pocházíte, z Němčic? To znám. Nepřekvapí Vás to, protože Němčic jsou možná dvě  desítky v České republice. Němčany v pravém slova smyslu jediné. 

Obec Němčany leží 3 km severovýchodně od Slavkova u Brna. Katastr obce má rozlohu 699 ha. Našimi sousedy jsou na západě Slavkov u Brna, na severu Kroužek a Čechyně, na východě Dražovice, Letonice, a Křižanovice a na jihu Hodějice. Katastrální území naší obce patří ke Karpatské geologické soustavě. Má z části rovinatý charakter, v části katastru pak vlnitý až pahorkovitý. Abychom Vám alespoň krátce přiblížili naši obec, vítáme Vás na našich stránkách, které Vás seznámí s naší historií i současností. A kdyby Vás přece jen něco na naší obci či jejím okolí zaujalo, jste u nás srdečně vítáni!

Za nadějné do budoucna lze považovat, že se změny v obci udály relativně klidně, bez vyhroceného napětí, emocí, které provázejí dějinné znaky a často zakládají nové problémy.

V obci velmi dobře působí tělovýchovná jednota a v poslední době zejména fotbalový oddíl. Dodnes v obci působí Sbor dobrovolných hasičů a Myslivecké sdružení. Ostatní svazy a sdružení byly zrušeny.  Naopak vznikl nový svazek - Klub přátel historie obce Němčany, který velmi dobře spolupracuje s obecním úřadem. Klub nezapomíná na žádná významná výročí, oslavy, kulturu, tradice apod. V poslední době Klub vyvíjí velkou aktivitu na zbudování obecní muzea, které by uchovalo všechna svědectví o naší obci.

V obci najdete dva obchody s potravinami (Svoboda a prodejna Koruna), můžete navštívit pohostinství "U Krejčířů" a velmi pěknou kavárnu "Na Špacíru", která nabízí pohoštění všeho druhu, možnost pořádání malých rodinných oslav, setkání spolužáků, akce pro děti aj.

Obecní úřad velmi podporuje rozvoj podnikání a služeb v obci. Byly pronajaty místnosti na radnici k provozování služeb kosmetiky, masáží a pedikúry. V obci působí i řada drobných podnikatelů v oboru krejčovství, kožešnictví, malířství, natěračství a autoklempířství.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.nemcany.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA