Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Luleč

Luleč leží na úpatí Drahanské vrchoviny a na rozhraní Hané, Litenčické pahorkatiny a Brněnské nížiny. Je známá jako přitažlivé rekreační letovisko s přírodním koupalištěm U Libuše, přilehlým sportovním areálem, dětským hřištěm a překrásným okolím vhodným pro vycházky, pěší turistiku, cykloturistiku a vyjížďky na koních.

Obec Luleč je jednou z 12 obcí dobrovolného svazku „DRAHANSKÁ VRCHOVINA“, který byl založen roku 2000 zástupci obcí, ležících západně od města Vyškov, na okraji Drahanské vrchoviny.

Svazek obcí vznikl s cílem prosazovat a chránit společné zájmy obcí ve svazku sdružených a spolupracovat zejména při řešení problémů v oblasti školství, sociální péče, zdravotnictví, životního prostředí, ale i při zabezpečování čistoty obcí, shromažďování a odvozu komunálních odpadů, při zásobování vodou a čištění odpadních vod. Při záchraně kulturního dědictví, obnově technické infrastruktury a při rozvoji cestovního ruchu.

Historie názvu obce
Moravský archivář V. Brandl se domnívá, že pochází bez pochyby od osobního mužského jména Lulek ve schodě se staročeským názvem stejnojmenné byliny, která se později přehláskou z „U“ na „I“ změnila na lilek.

Název Lulč je poprvé doložen v r. 1349, ale již o 13 roků později se objevuje tvar Lilč. Tento název platil po celá dvě století.

V 17. století se znovu postupně začíná používat Lulč, přestože na mapě Moravy z r. 1881 je uveden středověký tvar Lilč. Lulč i Lilč byly názvy mužského rodu, dnešní název Luleč, který dostala obec k 1. lednu 1925 na základě tehdejšího vládního zákona, je rodu ženského.

Koupaliště "U Libuše"
Jedná se o zatopený lom, který byl ve 30. letech upraven na přírodní koupaliště o celkové ploše 6 400 m 2. Zdrojem vody je podzemní puklinová voda.

Kulturní památky
- KŘÍŽOVÁ CESTA
- DOŠKOVÁ CHALUPA(dnes bonský šindel)
- KOSTEL SV. MARTINA r. 1753
- KOSTEL SV. ISIDORA r. 1729
- ZVONIČKA NA NÁVSI r. 1826
- BUDOVA FARY r. 1831
- SOCHA SV. JANA NEPOMUCKÉHO
- KŘÍŽ PŘED KOSTELEM SV. ISIDORA
- HRADISKO A TVRZIŠTĚ NA KOPCI U KOSTELA SV. MARTINA

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.lulec.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

SEYCHELY 2023

Pobytově-poznávací zájezd po souostroví Seychely. 3 největší ostrovy Mahé, Praslin a La Dique, koupání, botanická zahrada s ohradou s želvami, národních park Vallée de Mai na ostrově Praslin. CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA