Rostěnice-Zvonovice
Historie
Rostěnice patří mezi nejstarší obce vyškovského okresu. Poprvé jsou zmíněny již ve slavné listině olomouckého biskupa Jindřicha Zdíka. Listina není datována, odborníci ji podle údajů v textu vztahujících se ke stavbě olomouckého kostela datují do roku 1141 (i toto datum je však někdy zpochybňováno). V soupisu církevního majetku je uvedeno, že olomoucký kostel vlastnil v Rostěnicích jedno popluží.
V dalším období nemáme o obci žádné zprávy. Není to nic neobvyklého, ves existovala, pouze nepronikla do písemných pramenů (např. i z toho důvodu, že při uzavření kupní smlouvy ještě nebyla vyžadována písemná smlouva). Zřejmě počátkem 14. století získal obec Jindřich z Lipé, který ji roku 1329 prodal královně vdově Elišce Rejčce. Ta odkázala Rostěnice roku 1335 klášteru Králové na Starém Brně. Klášter se vsí nakládal dle potřeby: tak např. roku 1413 zapsal na vsi roční plat sedm hřiven grošů Aleně z Meziříčí a z Křižanova, před rokem 1408 zapsal ves doživotně Janovi z Koše. V dalších stoletích tvořila ves samostatný církevní statek, který byl po zrušení kláštera roku 1782 přičleněn ke Komořanům.
Po třicetileté válce bylo v Rostěnicích z 39 usedlostí 15 pustých (tedy téměř polovina obce). Struktura obce byla poměrně neobvyklá: převládaly větší usedlosti, domků s malou výměrou polí bylo jen osm. Roku 1718 bylo v obci stále 39 usedlostí, roku 1750 bylo v obci 16 sedláků, l5 pololáníků, 9 zahradníků (malé výměry polí) a 11 chalup. V roce 1850 žilo v obci 375 obyvatel, v roce 1880 se Rostěnice skládaly z 90 domů, které obývalo celkem 402 obyvatel (381 Němců a 21 české národnosti), v roce 1930 stoupl počet domů na 118 a počet obyvatel na 445 (420 ku 25 ve prospěch Němců).
Obec byla obydlena německými osadníky. Kostel byl postaven v letech 1857-1863. V letech 1945-1946 byli Němci odsunuti do Německa a obec byla osídlena nově příchozími českými rodinami. Záhy zde byla zřízena škola a založen první český spolek (Sokol roku 1946). Ve volbách v roce 1946 zvítězili komunisté (105 hlasů z 218 možných) před národními socialisty (88 hlasů) a lidovci (pouhopouhých 17 hlasů).
Zvonovice snad původně patřily pánům z Obřan, kteří se podíleli i na německé kolonizaci. Jindřich z Lipé prodal roku 1355 Pešíkovi z Vaitmile v obci šest lánů, popluží, mlýn a chalupu. Další část obce patřila klášteru Králové na Starém Brně a další část vložil roku 1385 Budiš z Kvasic Bedřichovi z Lulče. Zemané z Lulče později získali větší část vsi (vše kromě klášterního dílu), roku 1420 však prodali své zvonovické zboží i s pustou vsí Želovice a s mlýnem Benešovi z Onšova. Beneš vystavěl ve Zvonovicích tvrz.
Později byl majitelem této části obce Beneš z Koněpas a od roku 1466 Protivec ze Zástřizl. Heřman ze Zástřizl postoupil před rokem 1511 devatenáct lánů a mlýn ve Zvonovicích a pusté Želovice Vilémovi z Víckova, který dal roku 1510 Zvonovským právo odúmrtě (právo odkázat majetek nejen příbuzným dle svobodné vůle). Později držel tento díl vsi např. Jiří Kropáč z Nevědomí, Tas Kropáč, Mikuláš Doupovec z Doupova (roku 1535 osvobodil zvonovické od robot) nebo Oldřich Přepyský z Rychmburka, který roku 1560 postoupil velkou část Zvonovic brněnské kapitule. Kolem roku 1600 se v pramenech připomínají dva rybníky.
Po třicetileté válce Zvonovice prakticky zanikly: ze čtrnácti hospodářů žil již jen jediný. Obnova však probíhala rychle: kolem roku 1670 bylo na kapitulním dílu z 22 usedlostí jen osm pustých a do roku 1687 byly všechny grunty obsazeny. Po dohodě místních hospodářů s kapitulou byly poddanské povinnosti stanoveny roku 1784 takto: sedlák robotoval v době žní čtyři dny s koňmi a pololáník dva dny s koňmi u velešovského dvora.
Jak již bylo řečeno, druhý díl obce patřil klášteru Králové na Starém Brně. Klášter tento díl a další zboží zapsal roku 1688 Řehoři Ignácovi Košínskému z Košína. Jeho dědicové pak tento díl prodali městu Vyškovu. Roku 1718 bylo na tomto kapitulním díle osmnáct usedlostí, roku 1846 mlýn a obecní hostinec. Roku 1874 zničil požár čtyřicet hospodářských stavení.
Po odsunu Němců v roce 1945-1946 byla obec osídlena českými rodinami. Ve volbách v roce 1946 zvítězili komunisté (59 ze 114 hlasů) před lidovci (35 hlasů) a sociálními demokraty (10 hlasů).
Neváhejte a jeďte s námi objevovat krásy ostrova plného přírodních krás a historie. Výklad v češtině po celou dobu zájezdu, doprovod, organizace, koordinace a místní zajímavosti. CK Tilia
Objevte největší lákadla západu USA - 10 národních parků a města Los Angeles, Las Vegas, San Francisco a Salt Lake City. Zájezd i pro seniory! CK Simon Tourist.
Vypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.
Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě.
Nejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.
Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.
Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka.
Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.
Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.
Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení.
RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.
Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA