Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dětkovice

Historie obce
Dětkovice jsou poprvé zmiňovány v r. 1311 pod názvem Dydkowicz, kdy je držel pan Vítek ze Švábenic.

V tomto roce daroval zderazskému klášteru kromě jiného ze svého majetku i půldruhého lánu ze vsi Dětkovice, jež jsou na dožití v užívání matrony Lukardy. Darovací listina o tom byla vystavena v přítomnosti biskupa olomouckého. Co se týče paní Lukardy, jež držela doživotně pozemky, darovací citovanou listinou zderazskému klášteru, domníváme se, že je to proslavená mistryně vyšívání ze žďárského kláštera, kteá jako chráněnka paní Anežky, první manželky Vítkovy ze Švábenic, dožívala své stáří v Dětkovicích.

Pánům ze Švábenic patřila část vesnice ještě počátkem 15. století, většinu však drželi vladykové z Dětkovic, z nichž se psal 1374 Ješek a 1412 bratři Kašpar a Dalibor z Dětkovic. Ondřej ze Zástřizl a z Dětkovic vložil roku 1466 Dětkovice své manželce Hedvice a téhož roku tu seděl Vilém ze Zástřizl. Koncem 15. století získal díl vsi Dobeš z Obřanské hory, který jej roku 1503 vložil Mikulášovi Cedlarovi z Hoffu, jemož také roku 1511 vložili Vilém, Výšek a Jan Hynek z Veselice díl vsi s dvorem. Dětkovice náležely ke statku Pačlavickému, jehož osudy sdílely až do zániku patrimoniálního zřízení (1848).

Po třicetileté válce za velkého útisku zběhlo tu mnoho poddaných. Roku 1846 tu byl dvůr velkostatku. Zemědělskou obcí zůstaly Dětkovice i v následujících letech. JZD zde bylo založeno v roce 1950. Škola bývala ve Švábenicích, v Dětkovicích byla otevřena v roce 1887, v roce 1908 byla rozšířena na dvojtřídní, v roce 1945 je zde opět jednotřídka. Ani Dětkovice neunikly živelným pohromám a epidemiím. V roce 1885 řádila cholera,a v roce 1870 a 1874 požáry. Elektrifikace obce byla provedena v roce 1927. Dětkovice náležely do roku 1949 k okresu Kroměříž a poté byly připojeny k okresu Vyškov.

Dětkovice jsou rodiště MUDr. Antonína Hanáka, biologa na pražské universitě.

Z okolních obcí jsou Dětkovice nejúžeji spjaty se Švábenicemi, vzdáelné necelý kilometr východně. V dávných dobách byla tato aobec pravděpodobně dědinou pánů ze Švábenic a dodnes má školu a faru s městečkem společnou Až v roce 1990 se obec Dětkovice od Švábenic osamostatnila.

Dětkovice současnosti
Území se rozprostírá v nadmořské výšce 260 - 270 m. Katastr obce má rozlohu 500 ha a žije zde 270 obyvatel. Po stránce půdorysné představuje nepravidelnou náves, kterou napříč protéká Dětkovický potok.

Obec má svůj vlastní obecní úřad a základní občanskou vybavenost. V obci se nachází obchod s potravinami a smíšeným zbožím, hostinec, kulturní dům a hasičská zbrojnice. Sídlo zde má i několik firem jako např., opravna zemědělských strojů, firma zabývající se opravami dieslových čerpadel, autoservis.

Památky

Kaplička
Roku 1899 za přispění děkana p. Josefa Dostála byla započata stavba kaple na návsi.

Apoštolé
socha sv. Cyrila a Metoděje pocházející z r. 1929, nacházející se za obci směrem ke Švábenicím.

Socha sv. Jana Nepomuckého z r. 1856, která se rozpadla a místo ní byl v roce 1998 nainstalován kříž "Obnoveno obcí a farníky Dětkovic v roce 1998"

Kříže
- kamenný kříž nacházející se před domem č. p. 104 směrem na Pačlavice. Na desce vytesán nápis: " Musíme skrze mnoha souzení vcházet do království Božího" Sk. ap. 14., 12.

- kamenný kříž nacházející se před domem č. p. 98 u hlavní cesty vedoucí ke Švábenicím.

Památník padlých
Nachází se u kapličky na návsi, jsou na něm vyrytá jména osob padlých v 1. světové válce

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.nasemorava.cz/obcedetail.asp?id=419, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA