Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nové Sady

Poloha a základní údaje
Území okresu Vyškov přísluší do následující vyšší geomorfologické jednotky.

- provincie Česká vysočina
- soustava Česko-moravská
- podsoustava Brněnská vrchovina
- celek Drahanská vrchovina

Území přestavuje kulturní středně hustě osídlenou krajinu s průměrnou ekologickou stabilitou.Tato je určována většími lesními komplexy, na volné ploše liniovými společenstvy, remízky a původními mezemi.Nezanedbatelná není ani estetická hodnota krajiny, která je však někde narušena scelením bloků orné půdy a zrušením původních mezí doprovodné zeleně polních cest.Území je poznamenáno menším výskytem volných vodních ploch.Reliéf terénu je členitý, průměrná nadmořská výška je 550 m.

Drahanské vrchovině přísluší severní až severozápadním část okresu Vyškov, výrazná hranice oproti Vyškovské bráně je dána úpatím okrajového zlomového svahu.Základ geologické stavby tvoří souvrství spodnokarbonských (kulmských) sedimentů - břidlic, drob a slepenců.Z mladších sedimentů se zde místy vyskytují neogenní jíly, písky a štěrby a kvartérní sprašové hlíny, svahoviny a fluviální usazeniny údolních niv.Stavba je typicky klenbovitá.Ploché rozvodní partie nesou stopy třetihorního zarovnaného povrchu. Okraje jsou tektonicky rozlámány a prořezány hlubokými údolími vodních toků.

c, Klimatické poměry

Území patří do klimatické oblasti MT4, mírně teplé, vlhké.Průměrná roční teplota činí 6-7 °C, nejteplejším měsícem je obvykle červenec s průměrnou teplotou 16-19 °C, nejchladnější je leden s průměrnou teplotou -2 až -5 °C.

Průměrný roční úhrn srážekse pohybuje kolem 650-750 mm.Nejvíce srážek spadne v letním období (červen až srpen), nejméně v zimním a předjarním období (leden až březen).

Celkové proudění vzduchu ve volné atmosféře je charakterizováno převládajícím severozápadním směrem větru, v zimním období rovněž směrem jihovýchodním až východním.

Historický vývoj
Původní název obce byl Nebštych z německého Neustift, který značí nově vysazenou ves.V roce 1896 se obec jmenovala Novosady a od roku 1925 Nové Sady.První písemná zmínka o obci je z roku 1426.

Osada Březina (název podle březového porostu) byla založena kolem roku 1765 jako dominikální osada na lesní půdě.Ves náležela k panství vyškovskému.

Půdorys Nových Sadů je nepravidelný návesní k západu otevřený lichoběžník, Březina je jednostrnná ulicovka.

Dle dostupných pramenů zde byli roku 1750 čtyři sedláci, čtyři čtvrtláníci a 3 malí chlupníci, kteří robotovali jako Drysičtí.Katastrofou pro obec i osadu bylo 7. července 1892, kdy vypukl požár a obě úplně vyhořely.

Spolky v obci:
potravní spolek Živa (1870-89), živnostenský spolek (1889), Čtenářská beseda (1892), spořitelní a záloženský (1900), hasičský sbor (1912).Pozemkové knihy jsou od roku 1766.

Do roku 1873 byly Nové Sady přiškoleny do Drahan, pak získaly jednotřídní školu, která byla roku 1895 rozšířena na dvojtřídní.

Za okupace v roce 1943 byla obec vystěhována a osídlena byla novu po válce r. 1945.

Památky
V katastrálním území obce Nové Sady jsou v Ústředním seznamu nemovitých kluturních památek ČR zapsány následující objekty:

- zvonice
- kříž před zvonicí
- boží muka v polích

Výše uvedené objekty podléhají režim zákona a. 20/1987 Sb.  O státní památkové péči, ve znění pozdějších změn a doplňků.

Rekreace a cestovní ruch
V současné době není v obci žádné ubytovací zařízení (hotel, penzion).Pro rozvoj turistického ruchu je možno v budoucnu uvažovat s poskytováním turistů a rekreantům v soukromých domech.

Obec se nachází v krásné přírodě Drahanské vysočiny, v blízkosti lesního masivu, má příznivé klimatické podmínky, leží ve výšce 570 m.n.m.,a proto je ve větší míře využívána k rekreaci.V současné době je v obci z celkového počtu domů asi jedna třetina chalupářů.

Doporučujeme postupně vytvářet ubytovací možnosti přímo v soukromých domech, kde bude výhoda právě "domácího venkovského prostředí".Lidé z měst budou jezdit jako dříve na "letní byt" do klidného prostředí na venkov.

Pro jednodenní pobytovou rekreaci nejsou v současné době v obci příznové podmínky.Obcí neprochází žádné značené turistické trasy, ani značené cyklistické stezky.

Obec je ze tří stran obklopena lesním masivem, který je současně vojenským výcvikovým prostorem, a tak je pro veřejnost nepřístupný.

K rekreaci místních obyvatel bylo navrženo vybudovat fotbalové hřiště i s příslušným zázemím.Koupaliště v obci není, v budoucnu by bylomožno ke koupání využít nové vodní nádrže, které se budou stavět vl okalitách "Pod lesem" a lokalitě "Nad silnicí".V okolí obce jsou vhodné podmínky pro místní obyvatele a to vycházky v lesích, houbaření, cykloturistika.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.antee.cz/nove-sady/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA