Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Chvalkovice

Historie
První písemná zmínka o Chvalkovicích pochází z roku 1347, kdy bylo chvalkovické panství prodáno. Z historie je však známo, že tato oblast byla osídlena již mnohem dříve. Kolem roku 1347 zde byl vystaven gotický kostel, 1376 byly první lázně, 1389 fara, 1682 pivovar, k němuž byla postavena i sladovna a to souběžně, 1890 hasiči, 1689 škola a to 4. na území okresu. Okolo kostela byl roku 1785 založen hřbitov a to před obcí. Roku 1814 pan rytíř z Babůrků postavil na tomto území kaple. 1715 hrozilo vesnici vymření morem, poté byl postaven morový sloup. 1919 založení Sokola, 1661 byla schválena obecní pečeť, v pečeti je čtyřhrozen vinný.

Popis znaku:
zelený štít s červenou patou, nahoře stříbrný, dřevěný, větrný mlýn nad stříbrným vinným hroznem, obojí provázeno po stranách dvěma zlatými odkloněnými obilnými klasy vyrůstající z dělící linie. V patě štítu je položený stříbrný nůž se zlatou rukojetí, ostřím nahoru.

Mezi nejvýznamnější pamětihodnosti patří: kostel sv. Bartoloměje, socha Cyrila a Metoděje, kaplička Panny Marie, větrný mlýn, empírový zámek.

Současnost
Na začátku tisíciletí má naše obec málo přes 250 obyvatel. Obecní úřad, který se přestěhoval do budovy bývalé školy se nadále zvelebuje. Jsou zde potraviny a hostinské zařízení. Místní hřiště TJ Družstevník Chvalkovice je ve výborném stavu, díky sponzorskému dohledu obecního úřadu, zemědělskému podniku Chvalkovice a také díky samotnému vedení fotbalového oddílu. Aktivně fungující fotbalové mužstvo hraje okresní přebor s dobrými úspěchy. Co se bohužel nepodařilo udržet v činnosti byl místní hasičský sbor, jehož činnost v roce 2002 zanikla.

V současném obecním zastupitelstvu pracuje 7 zvolených zástupců, starostou obce je  pan Ladislav Horváth. Ve funkci starosty působí první volební období.

Dle přiložených mapek jste již nejspíš rozpoznali, kde se Chvalkovice přesně nacházejí. Chvalkovice leží nedaleko dopravní tepny E50, spojující Brno s Uherským Hradištěm. Na této silnici leží také naše správní město Bučovice. Směrem z  Bučovic na Uherské Hradiště dále narazíte na obec Nesovice, kde již odbočíte na Chvalkovice a řídíte se dopravním značením. Ze severu nás spojuje s bývalým okresním městem Vyškovem silnice 2.třídy. Dopravní spojení k nám je samozřejmě podpořeno autobusovou dopravou ČSAD ve směru na Vyškov i na Bučovice.

Obec leží na pomezí Ždánického lesa, Litenčické pahorkatiny a Chřibů. Dominantou Chvalkovic je 518 m vysoký vrch Hradisko, nabízející krásný výhled na obec a daleké okolí. Tato oblast je svoji výhodnou polohou velmi vyhledávanou oblastí pro cykloturistiku, turistiku a také paragliding.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.volny.cz/obec-chvalkovice/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA