Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hoštice-Heroltice

Historie
Dříve dvě samostatné obce Hoštice a Heroltice byly v roce 1942 spojeny v jednu s názvem Hoštice-Heroltice. Leží při řece Hané, při silnici Vyškov - Kroměříž, 5 km východně od Vyškova v nadmořské výšce 232 metrů nad mořem. Celková výměra obou obcí je 724 ha. V obou obcích je asi 560 obyvatel. Pošta i fara jsou v místě. Ve vzdálenosti 1 km od obce se nachází i železniční stanice.

Hoštice
Mají název od osobního jména Hošt, Hošek, nebo podle "hostů", tj. lidí hospodařících na cizí půdě. Hoštice náležely od nejstarších dob k johanitskému statku ivanovickému a nejstarším známým datem je vysvěcení kostela sv. Jana Křtitele z r. 1445. Fara zanikla za 30leté války. Roku 1590 byly Hoštice a Medlovice přiděleny Janu Jetřichovi ze Žerotína. Škola tu byla již r. 1846, pozemkové držby od r. 1800. V roce 1817 Hoštice vyhořely. Poštovní úřad je v obci od roku 1899, mlékárna od r. 1902.

Heroltice
Název obce vznikl od osobního jména Herolt, což znamená hlasatel - funkcionář, jehož úkolem bylo vyhlašovati válku a mír, popřípadě pořádat různé obřady. Majitelé obce v roce 1349 byli Jan a Dětřich z Komorova, po nich bratři Oldřich, Ondřej a Ješek Kyj z Heroltic (1381-1391). V 17. a 18. století byla obec rozdělena na dva díly - bohdalický a  vyškovský (biskupský). Majitelé se často střídali. Do roku 1925 patřila obec Heroltice k farnosti do Topolan. Elektrifikace byla provedena v r. 1913. Hasičský sbor založen s. 1896.

Hoštice-Heroltice
Obě obce jsou zemědělské typu. JZD vzniklo v roce 1952. Osvobození se obce dočkaly 29. dubna 1945. Brzy poté se začalo s budováním kulturního domu a požární zbrojnice.

V obci bylo vybudováno i sportovní hřiště, které slouží místní TJ kopané. V okresní fotbalové lize bojují o nejlepší umístění 4 fotbalová družstva - muži A, B, dorost a žáci. Z dalších spolků zde pracují - Sbor dobrovolných hasičů a Myslivci. V obci je mateřská i základní škola 1. - 4. ročník. Od 5. ročníku dětí dojíždějí do Ivanovic na Hané nebo do Vyškova. Ke kulturnímu vyžití našich občanů přispívá i místní knihovna a internet pro veřejnost.

Pamětihodnosti

Ve státním seznamu nemovitých kulturních památek obcí jsou zapsány:
- Filiální kostel sv. Jana Křtitele, v jádře pozdně gotický, vysvěcený v r. 1445, majitel církev  římsko-katolická, par. č. 85, č. stát. seznamu 3636

- Boží muka za zastávkou dráhy u silnice k Ivanovicím, par. č. 800, majitel Obec Hoštice - Heroltice

- Smírčí kámen za vsí směrem ke státní silnici, parc. č. 36/2, majitel Obec Hoštice - Heroltice, Historická památka místního významu.

V katastru obce nejsou žádná chráněná území ani přírodní rezervace.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.antee.cz/hostice-heroltice/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA