Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nevojice

Z historie obce
První písemná zmínka o Nevojicích je z roku 1353. Podle názvu však založení obce spadá do 11. až 12. století. V průběhu staletí se střídali její majitelé. Po Jindřichovi z Nevojic, který je zmíněn ve výše uvedeném roce, to byl koncem 14. století Jakub Konček z Prus, později v 15. století páni z Ojnic.

V roce 1511 koupil Tas z Ojnic, tehdejší majitel Nevojic, městečko Bučovice, a od té doby sdílely Nevojice stejné vlastníky jako Bučovice. Tasova dcera Anna přinesla v roce 1533 věnem bučovické panství Václavovi z Boskovic. Posledním mužským potomkem tohoto vlivného moravského rodu byl Jan Černohorský z Boskovic zvaný Šembera. Jeho dcera Kateřina se v roce 1597 provdala za Maxmiliána z Lichtenštejna, v jehož rodě zůstaly Bučovice i s Nevojicemi až do roku 1848, lesní pozemky do roku 1945.

Až do skončení třicetileté války byla obec uzavřenou osadou. Mimo tuto osadu stál pouze mlýn na řece Litavě, později pod hrází mlýnského rybníka. Zanikl po požáru v roce 1891. Ve 2. polovině 17. století se začala osada rozšiřovat směrem na východ výstavbou podsedků a později tzv. hoferských chalup.

Po I. světové válce byla založena nová ulice na pravém břehu Litavy kolem tehdejší silnice z Bučovic do Koryčan, postavené v roce 1847. Po II. světové válce až do dnešních dnů se obec dále rozšířila výstavbou nových ulic na východě a jihu obce pod severními výběžky ždánického lesa, kde je v současné době nabídka stavebních míst.

Škola v obci je od roku 1785, kdy byla postavena spolu s budovou kaplanky. Nová školní budova byla vystavěna v roce 1889. Nyní slouží jako mateřská škola.

Farnost v Nevojicích existovala podle písemných dokladů již ve 14. století. Během třicetileté války zanikla. V roce 1785 byla zřízena tzv. lokální kuracie. Ke znovuobnovení farnosti došlo až v roce 1869. Do farnosti stále patří i sousední osada Letošov, dnes součást obce Nesovice.

Na železniční trati z Brna do Vlárského průsmyku byla zahájena doprava v roce 1887. Od roku 1920, kdy byla zřízena železniční zastávka, zde zastavují osobní vlaky. Státní silnice I. tř. č. 50 z Brna do Uherského Hradiště byla dána do provozu v roce 1939.

Elektrifikace obce byla provedena v roce 1924, plynofikace v roce 1996.

Obec byla osvobozena od nacistické okupace 29. dubna 1945. Od listopadu 1990 spravuje obec demokraticky zvolené obecní zastupitelstvo.

Turistika
obce po dvaceti minutách mírného stoupání v komplexu ždánického lesa, většinou listnatého, je dostupná síť zpevněných lesních cest vhodných pro cykloturistiku, s dojezdem do Haluzic, Kyjova, Lovčic, Ždánic a Bučovic. Po hřebenovce ždánického lesa až do Lovčiček, Bošovic a Rajhradic. Pro pěší tůry jsou ve ždánickém lese pečlivě značené turistické trasy. V létě mo&žnost houbaření, v zimě turistika na běžkách.

Cíle turistických tras z Nevojic jsou v Haluzicích, Bukovanech, Lovčicích, Ždánicích a v Kloboučkách. Severně od obce menší útvary listnatého lesa na výběžcích Orlovicko - Litenčické pahorkatiny. Asi půl hodiny jižně od obce v lesním údolí je letní rekreační tábor Jitřenka s koupalištěm. Blízké koupaliště je také v sousedním Letošově a v Bučovicích. V obci je stále živá tradice "klepání" v předvelikonočním týdnu, "mrskutu" o velikonočním pondělí a masopustního průvodu maškar s voděním medvěda. Pro turistiku všeho druhu se doporučuje mapa Slovácko, Chřiby a jižní Haná č. 90 měřítku 1:50.000, kterou vydal Klub českých turistů.

Chráněná území
Silnice I/50 vymezuje severní hranici chráněného přírodního parku ždánický les. V severní části katastru jsou chráněná území Malhotky, Roviny a Hažky s výskytem ponticko - panonské květeny.  Od roku 1998 je chráněným přírodním útvarem také alej lip a kaštanů lemující cestu od autobusové zastávky k budovám revíru.

Památky v okolí
V nedalekých Bučovicích stojí za shlédnutí renesanční zámek postavený ve 2. polovině 16. století podle projektu italského architekta Pietra Ferrabosca di Laino. V přízemí zámku bohatě zdobené sály. V zámku je také Muzeum Bučovicka se stálou expozicí historie Bučovic a okolí, i příležitostnými regionálními výstavami i výstavami s obecnější tématikou.

Asi 10 km západně od Bučovic je město Slavkov s barokním zámkem postaveným v 17. století podle projektu Domenica Martinelliho pro významný rod Kouniců, s hodnotnou obrazárnou a dalšími pozoruhodnostmi týkající se bitvy u Slavkova v prosinci roku 1805.

V sousedních Nesovicích, asi 4 km na východ, na výšině vlevo ve směru jízdy do Uherského Hradiště, upoutá turistu renesanční tzv. Nový Zámek ze 2. pol. 16. století, který je po mnoha letech letos první sezonu přístupný pro veřejnost.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://nevojice.unas.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA