Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tučapy

Historický vývoj
První dochovaná zmínka o obci Tučapy u Vyškova je z roku 1358. Obec patřila v prvopočátku pod šlechtický majetek, který později po roce 1462 přešel pod biskupství olomoucké, vyškovský statek.

V některých historických pramenech je uvedeno, že Tučapy u Vyškova patřily z počátku pod lulečské panství, a pak po zániku hradu střídavě pod panství habrovanské a vyškovské, které bylo majetkem olomouckých biskupů. Před zrušením roboty v roce 1848 patřily opět pod habrovanský zámek.

Podle urbáře z roku 1465 vlastnila Tučapy Eliška z Lilče. V Tučapech v tu dobu bylo celkem 37 usedlostí, 1mlýn, 2 krčmy (hostinec na návsi a hostinec u st. silnice s palírnou) Dále zde byly nejméně dva rybníky, ve kterých ovšem bylo panstvem zakázáno koupání.

Zvonice na návsi se připomíná již v roce 1770. Původně měla dva zvony, tím větším se zvonilo ráno, v poledne a večer. Zvoněním byl pověřen obecní sluha a bubeník v jedné osobě, který rovněž bubnováním vyhlašoval po obci zprávy a nařízení obecního úřadu. Původní stará radnice byla v pravé polovině nynějšího hostince, na kterém je dodnes umístěn znak vyškovského panství - erb olomouckého biskupství. V obecní kronice je zmínka, že znak byl na radnici znám již v roce 1667. Ve vedlejší budově byla od roku 1869 škola a po postavení nové školy byl tento dům využit pro radnici, která k těmto účelům slouží dodnes. V zadní místnosti radnice byla světnice pro chudé a opuštěné staré lidi, dřívější pastouška.

Škola v Tučapech před rokem 1848 nebyla, děti chodily do školy v Lulči. V roce 1869 byla v obci zřízena jednotřídní škola (budova dnešní radnice). Nová dvoutřídní škola, na svou dobu velmi moderní, byla postavena vletech 1884 až 1886. Její budova slouží po menších úpravách prakticky dodnes.

V roce 1885 byl vTučapech založen čtenářský spolek „Svornost", který vlastnil sice jen málo knih, ale v tehdejší době byl velkým kulturním přínosem. Spolek dobrovolných hasičů byl založen v roce 1900 a působí v obci dodnes. Tělovýchovná jednota „Sokol" byla v obci založena v roce 1909, původně patřila pod jednotu v Nemojanech.

Po ukončení 1. světové války měly Tučapy v roce 1924 celkem 753 obyvatel. V obci provozovalo činnost 18 řemesníků (2 kolář, 1 košíkář, 4 krejčí, 1 mlynář, 2 obuvníci, 1 pekař, 2 kováři, 2 řezníci, 2 stolaři, a 1 zedník.)

V roce 1950 bylo založeno zemědělské družstvo, v roce 1957 byl dostavěno zemědělské středisko v západní části obce. V roce 1976 dochází ke sloučení zemědělských družstev v okolí a vzniká druhý největší zemědělský podnik v okrese (JZD Rozvoj se sídlem v Rosténicích).

V roce 1976 také došlo k integraci tří obcí Tučapy, Nemojany a Luleč, úřadovna MNV byla v obci Nemojany. Po roce 1989 se stala obec opět samostatnou.

Rekreace a cestovní ruch

Rekreace nadmístního významu
Obce se nachází v úpatí lesního masivu Drahanské vysočiny má příznivé klimatické podmínky a proto by mohla být ve větší míře využívána k rekreaci. V současné době je v obci celkem 9 soukromých rekreačních objektů Žádná další rekreační ubytovací zařízení, jako hotel nebo penzión v celém katastru nejsou.

Doporučujeme postupně vytvářet ubytovací možnosti přímo v soukromých domech, kde bude výhoda právě „domácího venkovského prostředí". Lidé z měst budou jezdit jako dříve na „letní byt" do klidného prostředí na venkov.

Občané obce by mohly podpořit turistický ruch tím (v návaznosti na cyklistické stezky), že by ve svých domech zřídili malé cukrárny, minikavárny, které by poskytovali občerstvení procházejícím turistům. Mohly by zde být třeba i opravny a servis jízdních kol, půjčovny sportovních potřeb a pod.

Rekreace místního významu
K rekreaci místních obyvatel bude sloužit nově navržený sportovně- rekreační areál. Bude zde nové fotbalové hřiště,odpovídajících parametrů, menší tribuna pro diváky, dále tenisový kurt a volejbalové hřiště. Součástí bude i víceúčelová budova, kde budou šatny, sociální zařízení, posilovna a klubovny. V budově by mohla být i sezónní restaurace s posezením venku, v podkroví by mohly být pokoje pro příležitostné ubytování. Celý areál bude vhodně upraven a osázen zelení. Celý areál je možno v budoucnu rozšířit (možnost vybudovat v návaznosti koupaliště)

Pro děti slouží hřiště ve školním areálu a také jsou navrženy dvě dětská hřiště s prolézačkami, pískovišti, lavičkami a jiné.

V okolí obce jsou vhodné podmínky pro vycházky v lesích, houbaření, cykloturistiku.

Kulturní hodnoty území
V katastrálním území obce Tučapy nejsou evidovány kulturní památky v Ústředním seznamu nemovitých kulturních památek ČR.

Památky místního významu:
- zvonička na návsi z roku 1770
- erb olomouckého biskupství na zdi současného pohostinství

Dané území je územím s předpokladem výskytu archeologických nálezů. Při veškerých zemních pracích je nutno zajistit možnost záchranného archeologického výzkumu, aspoň formou dozoru.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obectucapy.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA