Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bučovice

Z historie města
První písemné zmínky o Bučovicích jako městečku pochází z roku 1322. Předpokládá se však dřívější existence městečka, což dokládá objev z konce roku 2000, který prokazuje, že v prostoru dnešní zámecké zahrady a dvora stával v 1. polovině 13. století velký kamenný kostel.

Ve 2. polovině 16. století (1567 - 1582) dal tehdejší majitel bučovického panství Jana Šembera z Boskovic postavit renesanční zámek, který patří k nejcennějším renesančním stavbám v záalpském prostoru. Tvůrcem projektu byl patrně císařský architekt a antikvář Jacopo Strada. Na výzdobě zámku se podíleli významní umělci rudolfinského okruhu (např. sochař Hans Mont). Od roku 1597 až do roku 1945 patřil zámek i s panstvím známému rodu Lichtenštejnů.

Městečko bylo těžce postiženo třicetiletou válkou. Nový rozvoj začal v 18. století, kdy zde začalo prosperovat tkalcovství, bednářství a výroba lidových fajánsí (toufarství). V 19. století byly Bučovice městem soukenickým, existovalo zde až 14 textilních manufaktur a továren. Ve městě byla početná židovská komunita. Po úpadku textilní výroby nastupuje ve městě nábytkářský průmysl. V roce 1894 byla založena Druckerova továrna, pozdější UP.

K historickým památkám ve městě patří již zmíněný renesanční zámek s manýristickou kašnou na nádvoří zámku z let 1635 - 1637 od P. Materny a zámeckou kaplí z let 1637 - 1641 s výzdobou od B. Bianchiho.

Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie pochází rovněž z let 1637 - 1641, jeho dnešní podoba je výsledkem úpravy kolem poloviny 18. století a zejména klasicistní přestavby a rozšíření kostela ve 20. letech 19. století. Před kostelem jsou mimo jiné barokní sochy sv. Jana Nepomuckého z roku 1722 a sv. Jana Sarkandra (někdy uváděno Kantského) z roku 1720. Další památky: Strakoschův dům na náměstí z konce 18. století, Obecní dům z let 1913 - 1914 postaven v kubizujícím stylu podle projektu prof. J. Syřiště (v současné době v rekonstrukci), Hradisko - areál nad městem, kde do začátku 14. století stál dřevěný hrádek, dodnes jsou patrny zbytky valů a příkopů, židovský hřbitov s náhrobky z 17. - 20. století.

Ze současnosti
V současné době mají Bučovice včetně místních částí Černčín, Kloboučky, Marefy a Vícemilice 6 415 obyvatel (k 1. 1. 2005) a patří do vyškovského okresu.

Město Bučovice leží v údolí říčky Litavy na mezinárodní silnici E50 mezi městy Brno a Uherské Hradiště a na železniční trati Brno - Veselí nad Moravou.

Vhodná poloha na úpatí Ždánického lesa umožňuje obyvatelům i návštěvníkům Bučovic aktivní odpočinek, pěší i cyklistickou turistiku. Značenými stezkami se lze snadno dostat do nedalekých Chřibů, kde lze navštívit mimo jiné Buchlovský hrad, nebo do Moravského krasu se známými krápníkovými jeskyněmi a propastí Macochou.

Město je hospodářským a vzdělávacím střediskem oblasti. Je sídlem pověřeného městského úřadu, který spravuje 20 okolních obcí. Je zde poliklinika a dům s pečovatelskou službou. Jsou zde dvě střední školy - gymnázium a obchodní akademie. Kromě motelu Arkáda s restaurací a kapacitou cca 70 lůžek lze navštívit i stylovou restauraci Koliba.

Zajímavosti

Bazén a sportovní areál
Koncem října minulého roku, otevřelo Město Bučovice na ulici Školní v prostorách mezi Základními školami 710 a 711 krytý plavecký bazén. Jedná se o patrový jedinečně tématicky zpracovaný relaxační komplex v našem okrese. V tomto unikátním objektu je v přízemí umístěn plavecký bazén o rozměrech - délka 17 metrů, šířka 10 metrů a hloubka ve sklonu od 1,35 - 1,50 metrů, s cirkulací vody a se stálou teplotou vody, 28 stupňů Celsia.

Velikým lákadlem se stala vodní atrakce, což je jedinečné podvodní osvětlení, které vyniká zvláště ve večerních hodinách. Pro příjemnou relaxaci a rekonvalescenci organismu je celá podlaha kolem bazénu vytápěna a vzduch v celém prostoru je klimatizací udržován na příjemných 30 stupňů Celsia. Vzhledem k tomu, že je bazén možné využívat v dopoledních hodinách pro školní plaveckou výuku, je zde kladen veliký důraz na hygienické, zákonem stanovené požadavky a tudíž je hladina chemických látek obsažených ve vodě udržována na nejnižší možné hranici, takže voda je vhodná ke koupání jak pro kojence, tak i pro dospělého jedince.

V odpoledních hodinách Po - Pá od 15.00 do 21.00 hod. a v So a Ne od 14.00 do 20.00 hod. je bazén přístupný veřejnosti za bezkonkurenční hodinové ceny. V tomto časovém rozmezí je možné bazén využívat ke komerčním, firemním účelům, což znamená, že si firmy mohou pronajmout na pevná hodinová údobí bazén pouze pro své zaměstnance, za paušální hodinový poplatek. Součástí prvního patra je i odpočinkové a velmi příjemné bistro Aqua, kde si mohou zákazníci dát něco dobrého k pití i k jídlu, a můžou se kochat nad jedinečným pohledem z proskleného bistra na vodní hladinu.

Lázeňské a relaxační centrum
se nachází v prvním patře krytého plaveckého bazénu. V prostorách tohoto zařízení se provádí široké množství procedur, za účelem celkové rekondice pohybového aparátu nebo jen relaxace organismu po normální práci či sportu. Mimo jiné se zde nabízejí parafinové zábaly, které jsou vhodné k prohřátí organismu a velmi příznivě působí na kloubní aparát a namožené svaly a šlachy.

Samozřejmostí je nabídka klasických masáží, a velmi příjemným zpestřením jsou hydromasážní vany, které pomocí trysek propouští směsici vody a vzduchu a tím masírují celý organismus. Tohle příjemné a klidné prostředí je možné navštívit kdykoli, po telefonické domluvě.

Letní koupaliště

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.bucovice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA