Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kučerov

Obec Kučerov leží v proláklině zvlněného terénu Ivanovické brázdy 8 km jižně od Vyškova (30 km východně od Brna) při silnici z Rostěnic do Bohdalic v nadmořské výšce 317 m. Při průjezdu současnou obcí upoutá návštěvníky velká protáhlá náves se vzorně udržovanou travnatou plochou a keřovou výsadbou.

Historie obce
Obec má svoji významnou dlouholetou historii. Její známé počátky sahají již do roku 1235, kdy zde byl kostel patřící doubravickému klášteru - nyní zasvěcený sv. Petru a Pavlu. Tento kostel, který je význačnou dominantou obce patří mezi nejstarší kostely na Moravě. Proto také byla kostelu po celou dobu věnována velká péče. V roce 1725 byl celý přestavěn. Jelikož byl málo prostorný, byl v roce 1892 dostavbou rozšířen. Poslední celková úprava zejména interiéru byla v letech 1924 - 1925. Původní šindelová krytina byla postupně vyměněna v letech 1839 a 1911. V roce 1854 byly zakoupeny varhany, v roce 1922 byla věž vybavena varhanami a v roce 1927 byl kostel elektrifikován.

Ves dále patřila žďárským cisterciákům a od roku 1638 přikoupena k bohdalickému panství olomouckých jezuitů. Mezi památky patří také socha sv. Jana Nepomuckého u kostela. Škola byla založena již v roce 1608, nová školní budova byla vystavěna v roce 1825. 8. srpna 1654 a 22. září 1655 Kučerov vyhořel. V roce 1660 založili jezuité u Kučerova nový rybník.

Z dalších historických dokumentů je známo, že v roce 1718 zde byl hostinec, palírna a mlýn. Pošta existovala již v roce 1888. V roce 1910 rozjela v obci výrobu cihelna. V roce 1924 byl vystavěn Dětský domov - sirotčinec. Česká mateřská a měšťanská škola - i pro okolní obce vznikla v roce 1935 a byla zde do roku 1939, kdy byla přeložena.

Obec byla převážně zemědělská, do roku 1945 s německou většinou. První publikovaná evidence uvádí v roce 1834 počet domů 111 a 659 obyvatel. V roce 1910 706 obyvatel, v roce 1930 188 domů, 728 Němců a 105 Čechů. V průběhu let 1945 - 1946 byla většina německých obyvatel odsunuta do Bavorska a Würtenberska. V roce 1960 bylo evidováno 635 obyvatel. V současné době žije v Kučerově 452 obyvatel ve 165 domech. Katastr obce měl 881 ha. Obec patřila původně do okresu bučovského, od roku 1909 patří do vyškovského okresu.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.kucerov.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA