Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zelená Hora

Z historie obce
Obec Zelená Hora se z velké části rozprostírá ve vrcholových partiích Drahanské vrchoviny, pouze její jižní část zasahuje až do jejích okrajových svahů. Od města Vyškova je vzdálena asi 8 km severozápadním směrem a leží zhruba 1 km severně od obce Pustiměř. Katastrální území má rozlohu 275 hektarů a žije zde 229 obyvatel.
 

Z historie po současnost
Obec patrí k nejmladším v okrese Vyškov. Vznikla za zakladatelské konjunktury, kterou v souvislosti se změnou v hospodaření podporovali nejen světší, ale i církevní feudálové, v druhé polovině 18. století. Lesy Drahanské vrchoviny patřily olomouckému biskupství (od roku 1777 arcibiskupství). Olomoucký biskup Maxmilián, hrabě Hamilton, daroval panským rubačům část vykáceného lesa a ti si zde postavili 6 domků. Úředně byla obec založena 1763 a gruntovní kniha vedená od roku 1766 uvádí v této době jednadvacet domů. První domky se zde však začaly objevovat již kolem roku 1720.

Název obce měnil podobu od českého Kopčany přes německé Grünberg až po název dnešní. V historických pramenech se nachází zmínka o existenci větrného mlýna vedle mlynářova obydlí v blízkosti obce. Ještě v meziválečnémm období stály v návětrné poloze svahů Drahanské vrchoviny v trati Nad Bochtálem dva větrné mlýny, která však byly po vysídlení obce v roce 1941 postupně rozebrány. Dnes je to místo krásného rozhledu na krajinu Hané.

Obyvatelé Zelené Hory se živili zemědělstvím nebo prací v lese, případně vyjížděli za prací do okolí. Za první republiky pracovali někteří místní občané v kamenolomech v okolních obcích. Častým zdrojem obživy bývalo i soukenictví, provozované podomácku.

Obec od svého založení příslušela katastrálně do Pustiměře, i když od druhé poloviny 19. století byla politicky samostatná. V letech 1924 až 1925 obec Zelená Hora získala vlastní katastr o výměře 300 ha. Při získávání katastru odstoupila největší výměru Pustiměř, dále pak Podivice. Po kulturní a politické stránce byla Zelená Hora dlouho plně vázána k nedaleké Pustiměři. Zde byl farní úřad, pošta, lékař, sem chodily děti do školy.

V 90. letech 19. stolení byla v Zelené Hoře zřízena Spolková knihovna, která byla postupně rozšiřována a udržela se s počtem 500 svazků až do roku 1941, kdy byla obec vystěhována. Kromě této knihovny byla v Zelené Hoře od roku 1931 ještě knihovna obecní, dotována okresním úřadem.

V roce 1929 obec postavila hasičskou zbrojnici, v roce 1927 byla vybudována silnice z Pustiměře do obce, silnice ze Zelené Hory do Podivic byla postavena až v létech 1933 – 1936 v době hospodářské krize (hladová silnice). Elektřina byla zavedena do Zelené Hory  až v roce 1938. V létech 1935 – 36 vybudovaly ozbrojené síly Československé republiky v přilehlých lesích rozsáhlou vojenskou střelnici, kterou později využila nacistická okupační vojska. Zatímco střelnice československé armády výrazněji neomezovala život v přilehlých obcích, Němci v roce 1941 vysídlili řadu obcí ve vojenském prostoru, včetně Zelené Hory.

Teprve po skončení války v roce 1945 se občané vraceli zpět do obce, která byla vyrabovaná a pustá. Vysídlení zasadilo obci velkou demografickou ránu, ze které se dodnes nevzpamatovala.

V 60. létech byla obec připojena k Pustiměři, od které se osamostatnila v roce 1990. Nyní obě obce spolupracují spolu s dalšími v rámci mikroregionu Melicko. Omezení, která s sebou přinášelo využívání vojenského prostoru, výrazně ubylo, blízkost velkého města a vzrůstající zájem o bydlení a rekreaci na venkově přináší obci nové možnosti.

Obec zbudovala v 60. letech kulturní dům, který nedávno zrekonstruovala, je vybudován vodovodní řad napojení z vodního zdroje Pustiměř, kanalizace napojená na ČOV Pustiměř, rozvod plynu. V rámci mikroregionu bylo zrealizováno dopravní značení cyklotrasy procházející obcí směrem na Podivice a umožňující příjemný výlet na kole z Vyškova na Plumlovskou přehradu, krásnou lesnatou krajinou po málo frekventovaných silnicích.

Co najdeme v obci
V obci je v provozu prodejna smíšeného zboží, hostinec, autoklempírna, instalatérská provozovna, pěstitelská pálenice Trasiko. Obecní úřad sídlí v kulturním domě, kde je i víceúčelový sál, klubovna s posezením,  místní knihovna, veřejná internetová knihovna a hostinec. Pro sportovní vyžití je v obci zbudováno víceúčelové hřiště, nyní nově i dětské hřiště s prolézačkami.

Kulturní památky
 
V obci se nachází několik památek a památníků:
 
Památník vysídlení obce
- je to kamenný pomníček zakončený obloukem s kamenným křížem s obrázkem Krista sejmutého z kříže. Byl postaven v roce 1946 z vděčnosti za šťastný návrat vystěhované obce v době okupace 1941-1945. Umístěn je na konci ulice  Nad Rybníkem.

Kříž z roku 1850
- je to pískovcový kříž s reliéfem Panny Marie Sedmibolestné, nad ní jsou v římse vloženy hlavičky andělíčků, na pylonu zakončeném profilovanou římsou nástroje mučení Krista. Tento kříž nechala postavit v roce 1850 Mariana Coufalová, přestavěn byl v roce 1936. Umístěn je po pravé straně silnice směrem k obci Podivice.

Kříž na návsi
- je to pískovcový kříž s umístěním reliéfu sv.Anny Samotřetí, v horní části s kříž s tělem Krista a nápisem: „O hříšníku byš tútou cestou kráčíš, rozváž Ti to bolest, kterou jsem pro Tebe vystál, neodkládej činiv pokání. Josefka Pohledek z Zelené Hory.“ Letopočet chybí. Kříž je umístěn v centru návsi, v těsné blízkosti se nachází socha sv. Václava.

Socha svatého Václava
- socha svatého Václava, jejímž autorem je pan Pluhař z Vyškova, je pomníkem padlým v 1. světové válce. V podstavci sochy je zasazena mramorová deska se zlaceným písmem a šestnáct jmen padlých. Socha je umístěna v centru návsi, v těsném sousedství pískovcového kříže.

Památník vysídlení 1945
- ve vápencovém kameni je zasazena mramorová destička s letopočtem 1945. Památník je umístěn na prostranství u prodejny potravin v centru obce.

Litinový kříž
- na pískovcovém podstavci bez nápisu je vztyčen litinový kříž, který je pravděpodobně přeražený a část ho chybí. Ve vrcholové partii je nápis INRI a zdobení s motivy vinných listů, tělo Krista zcela chybí. Kříž se nachází v poli jižně od Zelené Hory.

Zvonička Zelená Hora
- zvonička na čtvercovém půdorysu zakončená plechovou střechou s makovicí a křížem, se vstupními dveřmi a otevřenými obloukovitě zaklenutými okenními výklenky, provedená v brizolitové omítce, nad vstupními dveřmi je půlkruhová nika, ve které byla umístěna soška obecního patrona. Zvonička se nachází v ulici U Zvoničky. Postavena asi v roce 1818, později upravena.

Socha sv. Jana Nepomuckého
- jedná se o barokní kamennou sochu svatého Jana Nepomuckého se sochou světce v nadživotní velikosti. Světec je oděn v kanovnické roucho. Socha je vyrobena z mušlového vápence, oplocena ohrádkou z kovových mříží. Na přední straně je vsazena deska s nápisem:

„Zakladatelé pomníku manželé Matěj Barbara Bajer ze Zelené Hory LP 1877 opraviti nechali manželé Frant. Hedvika Plchovi ze Studnic r. 1934“

Socha je umístěna v ulici Nad Rybníkem.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://mesta.obce.cz/zelena-hora/index.asp, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA