Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Milešovice

Milešovice patří k nejstarším písemně doloženým obcím Slavkovska i celého vyškovského okresu. Leží asi 10 km jihozápadně od Slavkova u Brna a 22 km jihovýchodně od Brna. Jsou situovány do údolí. Na severním konci obce se terén pozvolna svažuje do údolí Milešovického potoka a pozvolna sahá k Šaraticím, kde přechází do nížiny řeky Litavy.

Výškové rozmezí je 206 až 327 m n. m. Jižní část katastru tvoří část Ždánického lesa, převážně listnatého. Obcí vede značená cyklistická stezka. Katastr se rozkládá na 671 ha 1 345 m², tvoří jej pole, louky, vinice a les.

Znak
Štít zelený, uprostřed zlatý hrozen s jedním listem, po stranách doprovázen vlevo vinařským nožem, vpravo radlicí, oboje stříbrné.

Obyvatelstvo
Obec má v současné době k 1. 1. 2005 celkem 649 stálých obyvatel. V letním období přibývá menší počet chalupářů.

Historie
Původ obce lze datovat do doby Velkomoravské říše. Jméno pochází od osobního staroslovanského jména Mileš, prvního zakladatele obce, po něm pak dostal jméno rod Milešovce a ve 14. století osada Milešovice. První písemná zmínka o obci se objevuje v roce 1141. K panskému dvoru, se zahradou a chmelnicí, dnes rodinné domky číslo popisné 1, 216, 192 a 238, patřila tvrz na „Homoli“. Ještě dnes je zde možné nalézt kameny ze stavby. Na panském dvoře býval pivovar.

Při stavebních úpravách na domě číslo 1 se v podzemí našly zbytky sklepů a chodeb. V severní části katastru bývalo několik rybníků. Starý, Prostřední, (mlýnský), Třicátník, Jezero a na katastru Kobeřic Přestánovský, Vltavský a Horáček (Haklický). Bývaly zde tři mlýny. Jeden ve vodní trati „Zouvalky“, jehož majitelem byl Jan Zouvalka. Později mlynář Žandovský tento mlýn prodal vrchnosti, která jej zrušila, rybník vysušila a proměnila v pole. Kameny ze zbouraného mlýna se použily na stavbu školy. Další dva mlýny byly větrné. Nacházely se v dnešních tratích „Mlýnské“ a „Podsedky“.

Během 14. a 16. století se majitelé Milešovic často měnili. Jeden z rodů byl rod Věžníků, po němž zůstaly náhrobní kameny s vyrytými texty a reliéfy Věžníků, které se zachovaly v kostelích v Kobeřicích. V r. 1605 koupil Milešovice Oldřich Kounic ze Slavkova, který je později prodal Lichtenstejnům sídlícím ve Žádicích.

K roku 1569 je jako milešovický rychtář uváděn Matouš Bradáček, v roce 1582 Havel Dubový. Na počátku 17. století měly Milešovice 41 domů. Roku 1775 je také zmiňována kovárna, která patřila obci. Třicetiletá válka zanechala v osídlení obce výrazné a negativní stopy. V roce 1888 vznikl v obci první spolek – hasičský. Velkou pohromu zažila obec v roce 1787, kdy požár zachvátil prakticky všechna stavení mimo panský dvůr. V obci také opakovaně řádila cholera, která si vyžádala v roce 1831 dvacet devět obětí, v roce 1849 osmnáct mrtvých a v roce 1866 třicet pět obětí.

Při prvním sčítání lidu v Československé republice v r. 1921 bylo v obci 818 obyvatel a 177 domů. Ve třicátých letech bylo založeno hodně vinohradů.

Osvobození obce se odehrálo v časných ranních hodinách 25. dubna 1945.

Památky a stavby

Hasičská zbrojnice
Postavena občany v roce 1896.

Hřbitov
Zřízen v roce 1893.

Kaplička panny Marie
Patří mezi nejstarší památky. Byla postavena na jižním okraji obce jako díkůvzdání za ukončení cholery a moru.

Kaplička sv. Anny
Postavená v letech 1866–69 slouží dosud k církevním obřadům.

Kříže
Na křižovatkách polních cest. Jsou pojmenovány podle dárců – Palečkův, Masařův, Markův, dřevěný kříž Veselkův a dřevěný kříž na křižovatce u Jaklového.

Pomník padlým za I. světové války
Postaven obcí na počest padlých a zemřelých vojínů v letech 1914 až 1918. Odhalen dne 28. 10. 1920.

Pomník padlým za II. světové války
Věnován osvoboditelům obce. Byl postaven a slavnostně odhalen k prvnímu výročí osvobození dne 24. 4. 1946.

Stará lípa
Na křižovatce na severním okraji obce chráněná Památkovým úřadem. Pod lípou stojí dřevěný kříž zdobený řezbami znázorňujícími řemesla. Tento kříž byl postaven při stavbě silnice Nížkovice – Otnice, na místě, kde byly soustředěny všechny nalezené pozůstatky po bojovnících v bitvě u Slavkova.

Základní škola
Postavená v roce 1878, jednoposchoďová budova, kde byla zřízena dvojtřídka. Svému účelu slouží dodnes.

Současnost
Obec Milešovice se nachází v chráněné krajinné oblasti Ždánický les. Je členem sdružení Ždánický les a Politaví. V letech 2003 - 2005 proběhla rekonstrukce základní školy, mateřské školy, obecního úřadu, hasičské zbrojnice, výstavba nového kulturního areálu za budovou obecního úřadu včetně tanečního parketu, výstavba nové samoobslužné prodejny potravin a nové obecní knihovny. Zbudovaly se nové autobusové zastávky v obci, proběhla rekonstrukce veřejného osvětlení a vystavěla se nová zeď kolem místního hřbitova.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.milesovice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA