Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dobročkovice

Obec Dobročkovice se rozkládá na rozhraní Slovácka a Hané, v Jihomoravském kraji na Vyškovsku, 10 km východně od Bučovic v nadmořské výšce 292 m, na úpatí Chřibů. Protéká zde řeka Litava. Dominantou obce je kostel Všech svatých a socha Panny Marie Lurdské. Kostel byl postaven ve 14. století v gotickém slohu. Obyvatelé pracují převážně v zemědělství, které je zaměřeno na rostlinnou výrobu a to především obiloviny.

Raritou obce je 650 let stará lípa. Nedaleko obce stojí renesanční zámek Nesovice, na jehož výstavbě se podíleli řemeslníci z Dobročkovic.

Historie
Původní název osady byl Dobroškovice dle osobního jména Dobrošek. Leží v dolině pod kopcem 292 metrů nad mořem. Před třicetiletou válkou v r. 1614 - 1648 bylo v osadě 44 domů. Po válce zůstalo jen 11 osídlených. Roku 1834 zde bylo 92 domů a 458 obyvatel, r. 1880 114 domů a 519 obyvatel, r. 1890 115 domů, 121 rodin a 587 obyvatel národnosti české, římskokatolického náboženství, kromě 4 obyvatel židovského příslušenství.

První zmínka o dědině je z r. 1348. Tohoto roku vystavěl Mikeš ze Zástřizel, pán v Dobročkovicích, zdejší kostel. Roku 1355 jmenují se majetníky osady bratři Lucek a Jan z Dobročkovic. Roku 1545 byl pánem osady a taky na Šardičkách Hynek Pacák z Pačlavic. Roku 1558 to byl Záviš z Vickova., který r. 1569 Dobročkovice, Nesovice a hrad Nové Zámky v závěti přenechal svému bratrovi Přemkovi. Roku 1671 koupil Jan svobodný pán z Dippenthala Dobročkovice, Nesovice, pustou ves Rezku Lhotu se mlýny, dvory a spojil je s Milonicemi.

Osada se tedy stala majetkem pámů z Milonic. Od roku 1780 byla majetkem pánů z Bučovic. Kníže František Josef z Lichtenštejna koupil roku 1780 panství Milonské, k němuž náležely i Dobročkovice a spojil je s panstvím Bučovským. Vlastní škola byla postavena roku 1876 dříve zde byla škola jen exkurendní a učitel z Milonic sem docházel vyučovat. Roku 1895 - 1896 v ní bylo 108 žáků. Stará obecní pečeť má ve znaku radlici v zemi zarytou a kolem nápis "Obec Dobročkovic".

U Dobročkovic byly učiněny velmi vzácné archeologické nálezy starožitné, bronzové a zlaté, mezi nimi zlaté náušnice, uschované v Zemském muzeu brněnském.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.nasemorava.cz/obcedetail.asp?id=196, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA