Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kobeřice

Historie
Starobylá obec na západním okraji Ždánického lesa, jejíž osídlení se datuje už od mladší doby kamenné. Dokládají to četná naleziště a vykopávky i pozůstatky zaniklých osad a pohřebišť, které v kopcovité a lesnaté krajině byly nalezeny. První písemná zmínka je z roku 1283, kdy zde již byla fara náležející ke kostelu sv. Jiljí, kulturní památce na románský sloh. V něm se nachází také vzácná a jedinečná freska, p. Marie Ochranitelky, pravděpodobně 13. - 14. století, a náhrobní pískovcový kámen jedněch z prvních majitelů, pánů z Věžník, z roku 1577. Ti také na místě zvaném Na Valech vystavěli dvě tvrze, které se však nedochovaly. To dokládá, že Kobeřice bývaly samostatným statkem a rytířským sídlem. 100 metrů krychlových kameniva z tvrzí bylo použito na stavbu okresní silnice procházející obcí a spojující Otnice, Milešovice a Šaratice s Nížkovicemi, Heršpicemi, Slavkovem u Brna a také Žarošicemi a Ždánicemi.

V době třicetileté války hrozil obci zánik, který se novým osídlením podařilo odvrátit tak, že Kobeřice bávaly jednou z největších vesnic na Vyškovsku. Na úbočí tzv. Vlčí hory zde stávaly ještě v roce 1910 tři větné mlýny. V obci bývala cihelna, těžil se zde písek a pískovcový kámen. Z novodobých dějin je zajímavé odštěpení věřících církve českobratrské husitské po vzniku samostaného československého státu, která má v obci také svou motlitebnu. V době druhé světové války zde operoval partyzánský oddíl Olga, jehož členy se stali mnozí občané Kobeřic. Významným občanem Kobeřic byl Alois Procházka, řídící učitel, který se významně zapsal do archeologických výzkumů Slavkovska. Rodákem pak dokonce byl Dr. Hubert Ripka, blízký spolupracovník prezidenta Edvarda Beneše a první poválečný ministr zahraničního obchodu. Ze známých osobností, spjatých s Kobeřicemi je to pak filmový režisér Petr Tuček, známý seriálem na motivy povídky Zdeňka Galušky Slovácko sa nesúdí, který zde natočil např. filmy Hnízdo a Chladna z rána.

Rozloha
Obec se nachází na katastru o rozloze 16,76 km čtverečních. Z toho 9,01 km čtverečních tvoří lesní porost na okolních kopcích a asi 6 km čtverečních orné půdy a vinic. Kaskáda rybníka a vodních ploch, převážně v lesním masivu tvoří 23 ha.

Obyvatelstvo
Obec má současně 300 popisných čísel. Vedle toho existuje početná chatová osada u rybníku Horáček a v oblasti vinohradu. Asi 530 stálých obyvatel doplňuje téměř 200 chalupářů.

Vybavenost obce
Pro obec je charakteristická nově vybudovaná kaskádovitá náves a velký výškový rozdíl jednotlivých částí obce, dosahující až 100 m. Obec je plně plynofikována, zásobována centrálním rozvodem vody ze studní v lese a s dostatečným zdrojem elektrické energie ze dvou zdrojů. Je zajištěn centrální svoz domovního i nebezpečného odpadu. V obci je přímé autobusové spojení s Brnem přes Slavkov u Brna, je zde základní i mateřská škola. Rozvíjí se pohostinství a o zásobování obyvatel se starají tři obchody. Je zde aktivní fotbalový oddíl Sokol, velmi úspěšný Svaz dobrovolných hasičů. Svaz zahrádkářů a chovatelů. Fotbalové hřiště doplňuje nově vybudované víceúčelové hřiště na tenis, volejbal, nohejbal a košíkovou. Z posnikatelských aktivit je významná nábytkářská firma STOSS, tesařství LEBEDA, a. s. AGRIA, kamionová doprava DOATS, elektroinstalační firma DVOŘÁK. Perspektivně se rozvíjí výstavba rodinných domků v blízkosti lesa.

Folklór
Obec leží na rozhraní Hané, Slovácka a Brněnska. Lidovými zvyky a folklórem se kloní ke Slovácku, zejména Kyjovsku. Na nich jsou založeny také také tradiční slovácké hody připadající na první neděli v září. Vinařskou tradici podtrhuje každoroční ochutnávka vín pořádaná v dubnu. Každoroční štědrovečerní koledy po obci jsou významným prvkem solidarity a sousedských vztahů občanů, stejně jako vánoční folkový koncert skupiny Bokomara a Vlasty Redla, kteří zde žijí a působí.

Turistika
Obec leží v krajině, která je téměř nedotčená, charakterizovaná zdravými lesními porosty a hlavně v blízkosti legendární obchodní cesty Těšanky, která je opředena řadou pověstí. Proto také patří do chráněné krajinné oblasti Ždánický les, která láká k turistice a poznávání. V Kobeřicích jsou to především hluboká údolí v okolí rybníků v lese a pak rozsáhlý výhled do okolí, zejména k Brnu, na Mohylu míru a Slavkov u Brna a také k Židlochovicím a k Pálavě.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.politavi.cz/koberice/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

MEXIKO - velký okruh 2022

14 denní poznávací zájezd po největších krásách Mexika. Pobyt u Karibského moře s možností mnoha výletů a se službami all inclusive. CK SIMON TOURIST.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA