Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ježkovice

Obec Ježkovice leží 10 km západně od Vyškova. Katastr obce má rozlohu 1166 ha a je jedním z největších na okrese. Našimi sousedy jsou na západě Ruprechtov, na severu Rychtářov a Pařezovice, na východě Drnovice a Vyškov a na jihu Račice a Pístovice. Obec se nachází v nadmořské výšce 400 m, je ze všech světových stran oklopena lesy a dá se říci, že představuje vstupní bránu Drahanské vrchoviny. Na našich stránkách bychom Vám chtěli alespoň krátce přiblížit naši obec, kde Vás seznámíme s naší historií i současností. A pokud Vás přece jen něco na naší obci či jejím okolí zaujme, buďte u nás srdečně vítáni!

Historie
Dějiny obce jsou pevně spojeny s historií račického panství. První zmínka o Ježkovicích pochází z 13. prosince 1375. Litomyšlský biskup Albert ze Šternberka a jeho příbuzný Petr ze Šternberka ve dvou listinách dosvědčují, že budou respektovat výrok soudu, který Albertovi ukládal převést račické panství (hrad a ves Račice, vsi Drnovice, Pístovice, Sokolí, Ježkovice a Nosálovice) na Petra ze Šternberka. O rok později byl převod majetku zaznamenán i do Moravských zemských desk. Roku 1399 prodává Markvart ze Šternberka račické panství i s Ježkovicemi Petrovi Plumlovskému z Kravař. Po smrti Petrova syna Jiřího z Kravař roku 1466 vymírá rod pánů z Kravař po meči a podle cedulí dílčích dochází k rozdělení kravařského majetku mezi Jiříkovy dcery Ludmilu, Kunku, Johanku a Alžbětu. Račické panství získává Kunka z Kravař, po které majetek včetně Ježkovic přechází na jejího manžela Václava z Boskovic. Roku 1510 odkázala račické panství Ladislavovi z Boskovic a jeho synu Kryštofovi.

Boskovicům patřilo panství až do roku 1568, kdy je Zuzana Černohorská z Boskovic postoupila Hanuši Haugvicovi z Biskupic. Posléze Hanuš a Jáchym, bratři Haugvicové z Biskupic, prodali roku 1596 panství račické za 29 000 zl. moravských Bernartovi Petřvaldskému z Petřvaldu. Hanuši Petřvaldskému z Petřvaldu bylo panství konfiskováno, oceněno na 120 000 zl. mor. a prodáno roku 1623 za 80 000 zl. mor. Karlu Willingerovi ze Schönenperku. Dále drželi panství v letech 1630 - 1670 slezský komorní rada Horacius Forno a jeho syn Karel František Forno, v letech 1670 - 1801 byl s menšími přestávkami majitelem panství hraběcí rod Braidů.

Obec byla po celou dobu spjata s račickým panstvím, a to až do roku 1926, kdy byly při pozemkové reformě z panství vyčleněny dvory v Ježkovicích a v Podomí. V roce 1517 bylo v Ježkovicích obydleno pouhých šest usedlostí. Po třicetileté válce bylo v obci šest usedlostí s 8 až 23 měřicemi polí a jeden domek bez polí starých osedlých, nově osedlých pak jedna usedlost a dva domky bez polí. Původně pusté byly čtyři usedlosti a sedm domků bez polí, k nim pak později přibylo ještě devět nově opuštěných usedlostí. Roku 1718 bylo Ježkovicích celkem 24 usedlostí. Roku 1750 žilo v obci 28 čtvrtláníků a dva chalupníci. V roce 1869 tvořilo obec 85 domů, ve kterých bydlelo 638 obyvatel, v roce 1930 se počet domů zvýšil na 128, ale počet obyvatel klesl na 623.

Ve volbách v roce 1929 přesvědčivě zvítězili komunisté, o šest let později získala největší přízeň voličů Republikánská strana zemědělského a malorolnického lidu (pokračovatelka Agrární strany) před komunisty a národními socialisty, kteří obdrželi stejný počet hlasů. V 19. století se v obci prudce rozvíjí soukenická výroba a to jak domácí, tak tovární (dvě malé továrny s 20 stavy). Později byla zahájena i výroba perleťových knoflíků. V roce 1933 bylo v obci založeno lesní družstvo, které od račického velkostatku odkoupilo 10ha lesa (pila byla v provozu do roku 1948).

V Ježkovicích působila celá řada spolků: čtenářský spolek Svornost byl založen již roku 1885, o dva roky později vznikl Sbor dobrovolných hasičů, místní odbor Národní jednoty vyvíjel činnost od roku 1908 a Sokol od roku 1921. Téhož roku byla založena i Dělnická tělocvičná jednota, od roku 1923 přejmenovaná na Federovaná tělocvičná jednota (úzce propojená s komunistickou stranou), spolek Domovina působil od roku 1924. V roce 1939 byla postavena kaple. Škola byla postavena roku 1854, do té doby navštěvovaly ježkovické děti školu v Račicích. Mateřská škola byla založena v roce 1953

Zajímavosti
Jedná se o drobné sakrální památky evidované v Ústředním seznamu kulturních památek. Na katastru Ježkovic se nachází celkem 7 takových objektů, údaje o nich byly zpracovány v projektu "Sakrální stavby v mikroregionu Drahanská vrchovina". Zadavatelem projektu byl Svazek obcí "Drahanská vrchovina".

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://home.tiscali.cz:8080/ca158413/index, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA