Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Drnovice

Obec Drnovice leží necelé 4 km západně od Vyškova na předělu jihovýchodních svahů Drahanské vrchoviny a úrodné nížiny Vyškovské brány, v nadmořské výšce 270 -290 m n. m.

Drnovice patří k nejstarším a největším v regionu, v současné době má téměř 2300 obyvatel. Krajinou dominantou okolí je kopec Chocholík s nadmořskou výškou 366,5 m n. m. Vesnicí protéká potok Drnůvka, v katastru se nachází prameniště kvalitní pitné vody.

Název obce pochází s největší pravděpodobností od osobního jména Drn a znamená tedy „ves lidí Drnových“. Snad se mohlo jednat o zakladatele nebo lokátora vsi, který však písemnými projevy doložen není.

Za první písemnou zmínku lze považovat uvedení Drnovic ve výčtu majetku třebíčského benediktinského kláštera Nanebevzetí P. Marie v roce 1104.

Historický význam pěstování vinné révy připomíná starobylá pečeť obce z roku 1665.

Znak obce:
Jeho návrh vychází z místní historie. Součástí znaku je zlatá odstředivá střela letící do čtyř světových stran, převzatá ze znaku rodu Švábeniců, dávných majitelů obce. Zlatý vinný hrozen upomíná na pěstování vinné révy, zelená palmová ratolest je atributem sv. Vavřince, patrona místního kostela. Modrá barva je odvozena ze symboliky prvních majitelů obce a rovněž vody (prameniště pitné vody, potok Drnůvka). Zlatá symbolizuje úrodnou Hanou, na jejímž okraji obec leží.

Zajímavosti
Zámek na návsi nechal v letech 1866-1869 vystavět baron Mundy. V letech 1899 - 1947zde sídlil zemský chorobinec. Dnes je budova sídlem Obecního úřadu a restaurace. Stará konírna byla přestavěna na kapli zasvěcenou sv. Alžbětě, od roku 1947 je využívána jako místní kino. Za budovou se nachází zbytek zámeckého parku.

Farní kostel sv. Vavřince:
stojí na místě staršího kostela, který byl po požáru v roce 1652 stržen. Původně raně barokní stavba z druhé poloviny 17. století byla doplněna přestavbami v první čtvrtině 18 století. Pod kostelem se nachází hrobka Mundyů. U paty věže stojí barokní sochy sv. Jana Nepomuckého z roku 1738 a sv. Floriána z roku 1755, kulturní památky chráněné státem.

Kopec Chocholík:
dominanta okolí obce s nadmořskou výškou 366,5 m n. m. Lokalita nálezů štípaných nástrojů paleolitických lovců z období tzv. szeletienu (asi 40 tis. let př. n. l.).
 
Studánka:
„na temeni kopce Chocholíka“, zmiňovaná ve 20 letech 20 století drnovickým kronikářem. Studánku obnovil v roce 2002 pan Miroslav Daněk a pojmenoval ji po vnučce „Pavla“.
 
V Písku:
starý pískovcový lom s ruční těžbou byl v provozu ještě krátce po 2. sv. válce. Areál se dvěma prostornými jeskyněmi je dnes součástí pásma hygienické ochrany prameniště pitné vody.

Drnovický mokřad:
jezírka s doprovodnou mokřadní vegetací s velkým ekologickým významem. Slouží k zadržování vody v krajině a k rozmnožování několika druhů obojživelníků (např. skokana štíhlého, rosničky zelené, čolka obecného) a vodního hmyzu (např. potápníka vroubeného).

Kříž u žump:
kovový kříž při okraji bájných tůní temné bažiny. Podle legendy zde došlo k utonutí vápeníka s koňským povozem.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.oudrnovice.cz/titulni-stranka/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA