Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nesovice

Historie
Nesovice - malá zemědělská obec vzdálená 7 km východně od Bučovice, rozléhající se při ústí Hvězdličky do Litavy a při státní silnici z Brna do Uherského Hradiště. Název pochází od obecního jména. K obci přináleží osada Nové Zámky a od roku 1942 i sousední obec Letošov. Farností přináleží do sousedních Milonic.

Obec Nesovice se připomíná poprvé r. 1131 pod přerovským kostelem. Ve 13. - 15. století je v rukou drobné světské šlechty, až v roce 1557 získal ves Záviš z Víckova a přikoupil i sousední Dobročkovice. Tento na cestě mezi oběma vesnicemi vystavěl v letech 1561-71 sídlo zvané Nový Zámek, který je výraznou dominantou obce. Po založení zámku vznikla i stejnojmenná osada Nové Zámky.

Sousední Letošov leží na levém břehu Litavy, název je odvozen od osobního jména. První zmínky pochází z r. 1374 od Jindřicha z Nevojic, kam také farností patří. Dnes mají Nesovice 1130 obyvatel.

Dominantou obce je bezesporu renesanční stavba Nové Zámky. Po mnohaletém soudním sporu byl zámek převeden do soukromých rukou.

V minulých letech obec opravila a  znovu vysvětila kapličku v Nových Zámcích a sochu sv. Jana Nepomuckého.

O výstavbu rodinných domků začíná opět po době útlumu být zájem. Obec se snaží o vybudování nové ulice v Nových Zámcích v souladu s návrhem územního plánu. Snahou je výstavbu sjednotit tak, aby nebyl narušen ráz vesnice. V minulých letech byly vystavěny domy s rovnými střechami /Letošov/, které rozhodně do rázu vesnice nepatří.

Obec v současné době pronajímá  tři byty. Opravou střechy na MŠ se snaží obec řešit bytovou situaci do budoucna výstavbou dvou podkrovních bytů - na tuto možnost bylo při opravě pamatováno.

Současnost
V obci je plně vyhovující mateřská škola. Základní škola má 5 ročníků, vyšší ročníky jsou v Brankovicích  a Bučovicích.

Pokud jde o lék.péči, v obci sídlí praktický lékař, zubní lékař a po 2 dny v týdnu lékárna (vše v budově zdravotního střediska). Dětská lékařka navštěvuje obec 1x měsíčně. Odborní lékaři působí v Bučovicích, kam je spojení dobré. Slabší spojení je s Vyškovem.

V budově zdrav. střediska rovněž působí pedikúra. Síť služeb a obchodů je na dobré úrovni. Jsou zde dva obchody s potravinami, po jednom obchodě s domácími potřebami a a papírenským zbožím. Obchod s textilem byl zrušen a v jeho prostorách bylo zřízeno sídlo Farní charity. V obci je pošta, kadeřnictví dámské i pánské.

Péče o veřejné prostranství, přírodní prvky a zeleň v obci
Obec v posledních letech do údržby veřejných prostranství investuje dosti velké prostředky. Byly zakoupeny dvě travní sekačky/ z toho jedna traktorová/. Čistotu okrajů komunikací, zejména po zimním období, řeší obec ve spolupráci se SÚS Bučovice, která zapůjčí úklidový stroj. Úpravu předzahrádek si občané provádí sami.

V roce 1999 roce se podařilo vybudovat ve spolupráci s občany dětské hřiště za kulturním domem. U kulturního domu bylo rovněž opraveno oplocení areálu  pro konání tanečních zábav a kulturních akcí pod širým nebem.
Každoročně provádí obec obměnu veřejné zeleně. Namísto starých vykácených stromů jsou vysazovány stromy nové.

Zámek
V dominantní poloze nad obcí Nesovice (7 km východně od Bučovic) stojí již páté století zdaleka a ze všech světových stran viditelná stavba Nových Zámků, která je vzácným dokladem raně renesanční zámecké architektury u nás.

Nové Zámky jsou architektonicky obratným propojením mizejícího hradního typu - italského kastelu a nového, reprezentačně pojatého, fortifikovaného zámeckého sídla ve stylu italské vily "barco". Největší zvláštností celé stavby jsou plastické prvky střešní atiky s charakteristickými volutovými štítky a tzv. vlaštovčími ocasy, jež nemají v českých zemích obdoby.

Na Nových Zámcích se za více než 400 let existence vystřídalo přes 20 majitelů a nájemců. I přes nepříliš šťastný fakt, jímž bylo časté střídání majitelů, které zámku v žádném případě neprospělo, bylo asi nejpohnutější dobou historie nedávné 20. století - konkrétně 40. léta - kdy zámek dostal darem od A. Hitlera říšský Němec Buechelmeyer a zejména léta 50. a 60., kdy historické prostory zámku využívalo místní JZD jako drůbežárnu, stáje dobytka, sýpku obilí apod., což mělo za následek fakticky úplné zničení vnitřní freskové výzdoby.

Po vleklém soudním řízení byl zámek v letech 2001/2002 navrácen restituentům - rodině Floriánových, kteří se rozhodli zámek v roce 2003 zpřístupnit veřejnosti.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://nesovice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

MEXIKO - Velký okruh

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách Mexika - Teotihuacan, Mexico-City centrum, svatyně GUADALUPE, muzeum antropologie, Tula, město Chiapa de Corzo, Canyon Sumidero, Palenque a další. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA