Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Studnice

Studnice je horská obec na náhorní plošině Drahanské vrchoviny, vzdálená asi 16 km od okresního města Vyškova, na rozhraní 3 okresů - Vyškova, Blanska a Prostějova, v nadmořské výšce 596 m, na jižním úpatí Drahanské vrchoviny. Jméno obec dostala od studnice (studny), která zde vysoko v horách měla dostatek vody a zásobovala všechny osadníky. V katastru obce Studnice-Odrůvky je přes 1000 ha lesa.

Ke Studnicím patří Odrůvky, osada necelé 2 km na sever od Studnic. Vznikla roku 1770 jako dominikální ves na výluční půdě. První domky dala postavit vrchnost pro dělníky na svém panství. Jméno dostala od pastviska zvaného "Odry".

Nejvýznamnější stavební památkou v obci je kostel zasvěcený svatému Jiljí z roku 1731 a socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1831. Rok, kdy byl kostel postaven se nedá pro nedostatek spolehlivých pramenů určit, totéž platí i o jeho staviteli. Další významnou památkou je oltářní obraz sv. Jiljí od Josefa Hellicha z Prahy z roku 1854 a zvon umíráček na věži kostela z roku 1552.

Obec Studnice se nachází uprostřed malebné přírody, která láká k výletům. Okolí obce nabízí dobré příležitosti pro pěší turistiku i cykloturistiku. Do Studnic je možné se dostat cyklistickou stezkou okolo zřícenin hradu Kuchlov a Stagnov, nebo po hlavní silnici Vyškov - Rychtářov. Přímo v obci je možné využití sportovního areálu, kde je zpevněná asfaltová plocha na tenis, nohejbal, volejbal, košíkovou a kolečkové brusle. Dále kurt s umělým povrchem na tenis, nohejbal, volejbal.

Pro různé akce je k dispozici kulturní areál s prodejním stánkem, parketem a WC. V současné době se staví pro turisty ubytovna s kuchyní. V zimě jsou zde dobré lyžařské podmínky pro běžkaře. V blízkém okolí se nachází jeskyně Moravský kras. Studnice nabízí i možnost občerstvení. Je zde hospoda s terasou a restaurace, kde je možné se naobědvat.

Obec Studnice patří do Mikroregionu Drahanská vrchovina. Jedná se o dobrovolný svazek obcí. Byl založen v roce 2000 zástupci 11 obcí, ležících západně od města Vyškova, na okraji Drahanské vrchoviny. V roce 2003 byl rozšířen o obec Nové Sady.

Historie
Studnice patří mezi nejzáhadnější obce vyškovského regionu. První písemná zmínka se nachází na listině z roku 1342, kdy obec vlastnila Kateřina, vdova po Hartlebovi z Boskovic. Listina nás dále informuje o tom, že po smrti svého muže darovala Kateřina se souhlasem svého syna Ješka z Boskovic studnickému kostelu svatého Jiljí na záduší dva úroční lány a jeden pustý půllán ve vsi Měchnově (Mechlově), desátek ze studnického dvora a desátý díl z výnosu lesa u Studnic. O zaniklé vsi Měchnov, kterou známe jen z této jediné listiny, již nic dalšího nevíme. Ervín Černý ji lokalizoval jižně od Studnic.

Některé historky (např. i velkého znalce moravského místopisu Ladislava Hosáka) svedl tento fakt k domněnce, že Studnice vznikly až roku 1660. Listina z roku 1342 je však dochována v originále a název "Studnitz" je zcela zřetelný.

Vysvětlení, proč prameny o Studnicích v letech 1342-1660 mlčí, nemáme. Snad se mohlo stát, že obec zanikla a v polovině 17. století byla obnovena, ale je to pouhá domněnka. Po více jak tři století nevíme o Studnicích vůbec nic. V 17. století přináležely Studnice k panství vyškovskému.

Nejstarší dějiny obce podrobněji
Na základě pozemkové reformy v 18. století byly velkostatky rozděleny na drobnější hospodářství, a na Moravě vzniklo několik desítek nových osad. Studnice tak byly obohaceny o osadu Odrůvky Je vzdálena necelé 2 km na sever od Studnic. Vznikla roku 1770 jako dominikální ves na vyklučené půdě. První domky dala vrchnost postavit pro dělníky na svém panství. Jméno dostala od pastviska zvaného "Odry".

V období protektorátu visel nad osudem obce Damoklův meč: v listopadu 1942 byly Studnice i s osadou Odrůvky vystěhovány a obyvatelé rozptýleni do téměř sedmdesáti míst v Čechách a na Moravě. Obec měla ustoupit nové německé střelnici. Po válce se do Studnic vrátilo necelých 800 občanů z tehdejších 1200.

2. světová válka podrobněji
Po 2. světové válce zbudovala obec novou požární zbrojnici a obchodní středisko s restaurací. Na středu návsi pomník obětem 1. světové války a Památník osvobození. Na pomníku jsou též jména obětí fašismu (8 jmen ze Studnic). Za okupace po vystěhování byla poškozena téměř polovina domů v obci.

Dominantou obce je Kostel sv. Jiljí z roku 1731 a socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1831. Další významnou památkou je oltářní obraz sv. Jiljí od Josefa Hellicha z Prahy z roku 1854 a zvon umíráček na věži kostela z roku 1552. Studnice měly kostel s farou již roku 1342. Ta za třicetileté války zanikla a Studnice byly přifařeny do Pustiměře. Duchovní správa zde byla obnovena roku 1731. Také se zde nacházel erb olomouckého biskupa kardinála Wolfganga Hanibala hraběte Schvattenbacha, který byl ukraden.

Školní budova je z roku 1909. Původně byly Studnice přiškoleny do Pustiměře, kde byla tzv. farní škola. Později vyučoval pustiměřský učitel ve Studnicích v soukromých domech. Potom byla postavena škola dřevěná, a když vyhořela, postavena nová roku 1787 a roku 1821 z tvrdého materiálu. Dějiny školství ve Studnicích končí školním rokem 2000/01 - to byl poslední školní rok. Budova školy byla přestavěna na byty. Mateřská škola je v obci od roku 1959.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obec-studnice.cz/,  na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

MEXIKO - Velký okruh

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách Mexika - Teotihuacan, Mexico-City centrum, svatyně GUADALUPE, muzeum antropologie, Tula, město Chiapa de Corzo, Canyon Sumidero, Palenque a další. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA