Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hodějice

Historie
Obec Hodějice je zemědělská obec, nacházející se na levém břehu řeky Litavy v průměrné nadmořské výšce 223 m. Z různých archeologických vykopávek je doloženo, že na území katastru obce bylo sídliště pravěkých lidí. V polích za hřbitovem se nachází sídelní jáma. Po otevření pískovny za starou "struhou" byly nalezeny popelnice, několik hrnců a jiné nádoby nebo jejich zlomky. Toto prokázané dávné sídliště bylo na pravém břehu Litavy. Obec vznikla na levém břehu Litavy. Podle různých nálezů a pověstí mohla obec vznikat, nebo alespoň být místo osídleno již v 10. století.

První historickou písemnou zprávu o Hodějicích přináší rok 1455 v zemských deskách města Brna. Václav a Seimon, bratři z Kounic vložili v r. 1544 Hodějice Janu a Václavovi, bratřím z Kounic. Roku 1612 byla v obci založena panská olejárna, později zanikla a r. 1750 opět olejárnu postavil třičtvrtěláník Jan Kučera. V letech 1882 - 1884 byla v obci postavena kaple sv. Bartoleměje. Stavitelem byl Čačka z Lulče.

Z hlediska urbanistického jako celek působí obec z dálkových pohledů jako shluk domů v mírně pahorkovitém terénu. Dominantou obce je kostel sv. Bartoleměje. Obslužnou páteř obce tvoří silnice III. třídy, které se napojují na silnici I. třídy č. 50.  Zástavba se rozprostírá kolem návsi a na náves kolmé ulice. Obytné i hospodářské objekty si dodnes většinou udržely historickou stavební čáru, nepopírají původní typ lidové architektury a zapadají do okolní krajiny.

Katastrálním územím obce je vyznačena cyklistická stezka od Rousínova směrem na Ždánický les. Tato stezka prochází kolem chráněného přírodního parku Návdavky u Němčan o rozloze 1,87 ha, který je na katastru obce Hodějice. Tato lokalita je stepního charakteru a vyskytuje se zde množství vzácných o ohrožených druhů fauny a flóry. Katastrální  území Hodějice zahrnuje částečně i do chráněného území Rašovický zlom - Chobot.

Obec je plně plynofikována, zásobována vodou z obecního vodovodu a s dostatečným zdrojem elektrické energie. Je zajištěn svoz domovního a nebezpečného odpadu. Jihovýchodně nad obcí je umístěn poldr, který byl vybudován v roce1969. V loňském roce byly na poldru provedeny údržbové práce, aby jako záchytná nádrž zachytil padesátiletou vodu, která by jinak zaplavila část obce. V obci je mateřská škola a základní škola.

O zásobování obyvatel se starají čtyři prodejny potravin a smíšeného zboží. Je zde Pohostinství na Sokolovně, Hostinec u Kachlíků a sezónní vinárna na koupališti. V obci jsou tři sportovní aerály: ftobalové hřiště se soc. zařízením a šatnami, Sokolovna s hřištěm a v neposlední řadě areál koupaliště. Je zde aktivní fotbalový oddíl TJ Sokol, Sbor dobrovolných hasičů, Svaz zahrádkářů a chovatelů. Z kulturních akcí jsou každoročně pořádány tradiční ostatky s průvodem masek po dědině, Šibřinky a koncem měsíce srpna Bartolemějské hody.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.politavi.cz/hodejice/index.html, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA