Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Komořany

Historie
Název obce pochází pravděpodobně od komorníků - sloužících lidí, německy Gundrum. Název vsi ukazuje, že osada byla zeměpanská. Komořané byli lidé, kteří byli k službě komorníkovi, tedy půhončí. Nacházejí se 2 km severovýchodně od Rousínova při státní silnici z Brna do Olomouce v nadmořské výšce 242 m.

Lze předpokládat, že Komořany náležely v polovině 13. století k územnímu komplexu pánů z Obřan a po vymření hlavní větve od druhé desítky 14. století pánům z Lipného. Ukazuje na to jednak německé osídlení, které muselo být provedeno v druhé polovině 13. století, a také to, že kolem roku 1340 držel Komořany Střížek zvaný Holub z Tachova, který přišel na Moravu ze západních Čech s Jindřichem z Lipého. Střížek odkázal zboží v Komořanech s tvrzí cisterciáckému klášteru Králové na Starém Brně, který se odkazu ujal. V roce 1380 byl v Komořanech farní kostel. Fara, jejíž patronát měl klášter Králové, byla vždy osazována katolickými kněžími.

V roce 1459 byl zmiňován u Komořan rybník, který však nenáležel klášteru, nýbrž Jeronýmu z Pivína. Za třicetileté války Komořany velmi utrpěly, po válce byla třetina usedlostí pustých. V roce 1777 zůstali Komořanští při starých robotách. Komořany tvořily zvláštní klášterní statek, který byl po zrušení kláštera v roce 1782 pronajímán a v roce 1825 prodán Františku rytíři Heintl, jehož syn František jej prodal v roce 1843 Eduardu, knížeti Schönburg- Hartenstein. Veliké požáry byly v Komořanech 4. října 1832, 3. července 1840 a 9. července 1857. V roce 1866 zde řádila cholera.

Škola zde stávala zajisté již v 16. století, výslovně se však jmenuje v roce 1764. Česká menšinová škola byla otevřená v roce 1919. V roce 1939 byly české rodiny z obce vystěhovány, po druhé světové válce byly zase odsunuty rodiny německé do Německa. V Komořanech byl mlýn. V roce 1923 byla založena akciová cihelna na výstavbu českých rodinných domů, brzy však zanikla.

Památky
Význačnější památky: farní kostel sv. Barbory zbudovaný v roce 1804 na gotickém základě ze 14. století, fara z roku 1821, kamenné barokní sochy sv. Floriána a sv. Jana Nepomuckého z 18. století.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.komorany.eu/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA