Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kojátky

Obec se nachází asi 40 km východním směrem od Brna.  Pověřenou obcí je blízké město Bučovice.

Obec je členem Dobrovolného svazku obcí Ždánického lesa a Politaví. Pracuje zde myslivecký spolek. O Velikonocích se udržuje tradiční zvyk hrkání s Jidášem, v červnu dětské odpoledne, v červenci posezení s důchodci a v září soutěž v drakiádě. Mikulášská besídka se pravidelně pořádá v prosinci. Veškeré kulturní akce v obci zajišťuje Obecní úřad.

Nejstarší dějiny obce
Doba bronzová pravěký vývoj výrazně zrychlil v době bronzové, která je v naších zemích datována přibližně mezi léta 2000 až 750 př. n. l. V první polovině  2. tisíciletí zdomácněl u nás bronz, který se stává běžnou surovinou na výrobu šperků, zbraní a později i pracovních nástrojů. rozvoj této kultury je datován do období starší doby bronzové. Lid se věnoval hlavně zemědělství.

Nejstarší období nazýváme   Únětickou kulturou. Dnes již v katastru obce ve spojené obci Šardičky bylo nalezeno pohřebiště z této doby. Pohřebiště je z celého tohoto období a bylo prozkoumáno bezmála 80 hrobů. Kromě toho zde bylo prozkoumáno také asi 11 hrobů z raného období po příchodu prvních Slovanů na naše území. Kromě kosterních nálezů byla hojně nacházena keramika a to  ve velice pestrém druhovém zastoupení. Na bronzové předměty bylo pohřebiště docela skoupé, i když několik ozdobných drobností se zde také našlo.

Kojátky od ranného středověku do dnešních dnů
Kojátky původně Kojatka,  Kojetice podle osobního jména Kojata, první písemná zmínka je z roku 1358, o obci Šardičky z roku 1356. Kojátky byly koncem 14. století v majetku Beneše z Kvasic. Jeho vdova Alžběta z Cimburka prodala svůj podíl Otovi Stošovi z Bránic, který si k tomu koupil ještě podíl Alberta z Cimburka. Po jeho smrti se jeho manželka Adéla provdala za Markvarta z Malenovic a učinila jej spolumajitelem polovice dědiny a dvora. Druhou polovici měli manželé Ješek z Vlkoše s Barborou z Bránic. Roku 1693 koupil osadu rytíř  Bernard Brabanský z Chobřan, který také v roce 1714 koupil vedle ležící osadu Šardičky.

Od té doby měli osady společné pány. Po jeho smrti zdědila obě osady  jeho dcera Johanna provdaná za Říkovského z Dobřic. V roce 1732 přenechala Johanna oba statky svému manželovi Janu Rudolfovi Říkovskému. Po jeho smrti byly statky pro dluhy prodány zemským soudem, koupil je roku 1754 Karel Josef Pellner. Ten zemřel roku 1779 bez dětí. Statky zdědil jeho příbuzný Arnošt, svobodný pán Locella a zanechal je synovi Karlovi, který je v roce 1803 prodal kněžně Terezii z Arenberka  a ta je v roce 1836 prodala rytíři Janu Mannerovi. Po Janovi se stává majitelem obou panství Michal Manner. Dalším majitelem obou obcí se stává syn tohoto a to Arnošt Manner. Až do druhé poloviny 19.století byl v Kojátkách vrchnostenský pivovar, do roku 1926 zde byl větrný mlýn. V roce 1942 se Kojátky spojily se sousední vsí Šardičky. V roce 1986 byla ves připojena k Bučovicím, a od roku 1992 je opět samostatnou vsí.

Slavní rodáci obce
V Kojátkách se narodil František Götz (1894 - 1974), profesor DAMU a filozofické fakulty Karlovy univerzity v Praze, ředitel Městských divadel pražských a dramaturg Národního divadla v Praze.

V obci Šardičky se narodil Jaroslav Vykoupil trojnásobný mistr ČSR v lehké atletice, překonal 17 čs. rekordů a dva vyrovnal. Byl také čestným členem olympijského výboru.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.kojatky.cz/index.htm, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA