Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Albrechtice

Albrechtice - obec, která se nachází severovýchodně od města Lanškrouna v okrese Ústí nad Orlicí, podle nového uspořádání spadá do Pardubického kraje. Katastrální území zaujímá rozlohu 1 007,5 ha. Obec leží v údolí potoka Moravské Sázavy a tvoří bránu do přírodní lokality "Sázavského údolí", hojně navštěvovaného turisty a výletníky. V obci je hlášeno k trvalému pobytu 487 obyvatel.

Historie
Podle historických dokladů český král Václav II. Královskou listinou z 23. 10. 1285 předal Záviši z Falkensteina a jeho synu Ježkovi město Lanškroun (Landiscrona) a všechna města i vesnice, které k tomuto městu náležejí, které kdysi Oldřichu (Ulricus) z Drnholce a Heřmanu (Hermanus) z Oštěchu náležely.

Listinou z 21. 5. 1304 potvrzuje král Václav II. město Lanškroun se 24 vesnicemi jako dar Zbraslavskému kláštěru (Königsaal), učiněný v roce 1292. Mezi vyjmenovanými vesnicemi jsou již Albrechtice jmenovány. Roku 1433 byl majitelem vesnice litomyšlský Kostka s Postupic. Další písemná zmínka je z roku 1508, kdy Vilém z Pernštejna vydal dědická práva pro albrechtického rychtáře. Roku 1622 se stali spoluvlastníky Lichtensteinové, v roce 1673 byla obec prodána Lorenzu Meixnerovi. Tento rod zde žil do roku 1945.

Jednou z historických dominant vesnice je kostel sv. Anny, který byl postaven albrechtickými občany v rozmezí let 1862 - 1864. Kostel prodělal několik oprav, větší oprava byla provedena v roce 1997.

V 17. století byla používána pečet s nápisem "Olbersdorf" s vyznačením radlice a otky uprostřed pro převažující zemědělský charakter obce. Od poloviny 19. století radlice a otka byla nahrazena korunovaným lvem, jako symbol patriotismu. V obci převažovalo německé obyvatelstvo, po odsunu Sudetských Němců došlo k osídlování obce a začala se psát historie již česky nazývané obce Albrechtice, počeštěním názvu Olbersdorf.

Novodobá historie se skládá z období po roce 1945, dále obdobím od roku 1976 až 1990, kdy obec byla součástí města Lanškrouna a obdobím od 1. 1. 1991, kdy po referendu občanů se obec osamostatnila a vznikla samostatná obec s vlastní samosprávou.

Výsledkem je opravený obecní majetek, údržba zeleně a větší zájem lidí o vesnici. Jedním z příkladů je opravený Motorest, obecní úřad, kostel, nové mosty, komunikace, veřejné osvětlení, čekárny a ostatní zařízení pro občany.

V obci pracují občanská sdružení hasičů, myslivců a tělovýchovná jednota, které vedle své činnosti zajišťují kulturní a společenské akce pro občany.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.ou-albrechtice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA