Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Podlesí

Naše obec leží v malebné pahorkatině Ústeckoorlicka. Tento region je situován při hranicích s Polskem na pomezí Východních Čech a Moravy. Podlesí se rozkládá na severozápadě v kopcích nad Brandýsem nad Orlicí.

Obec Podlesí má 252 obyvatel a 76 domů. V obci můžete vidět kapli z roku 1837, v jejíž blízkosti byl v roce 1925 postaven památník padlým v 1. světové válce. Dále je zde obecní úřad, hasičská zbrojnice z roku 1929 a hostinec.

Podlesí patří do kraje Pardubického a okresu Ústí nad Orlicí. Obec je propojena s okolními obcemi autobusovým spojením, vlakové spojení je možné z nedalekého Brandýsa nad Orlicí, který leží na hlavní tratí Praha - Česká Třebová.

Z historie názvu obce
Naše obec leží v části Čech, která má zvláštní charakter - nahromadění velkého počtu velmi malých obcí. Také naše Podlesí vzniklo v roce 1960 sloučením tří malých obcí - Němčí, Olešné a Turova. Jméno Němčí je rodu středního, ale stále se udržuje také ve tvaru rodu ženského. Říká se "bydlím v Němči, jedu do Němče", i když správně má být "bydlím v Němčí, jedu do Němčí".

Také jméno Turov, které je rodu mužského, se používá často v pomnožném tvaru - Turova. Snad je to pozůstatek z doby, kdy existoval Malý a Velký Turov. Správně má být "bydlím v Turově nebo jedu do Turova", ale často se říká "bydlím na Turovech, jedu na Turova". Tak snad jen Olešná je pořád Olešná, i když někdy ve tvaru Volešná. Ale jsou to všechno krásná starobylá jména, která přetrvala staletí.

Současnost

V současné době žije v naší obci 252 obyvatel. Jsou zde zastoupeny všechny věkové kategorie, od dětí a mládeže až po naše nejstarší spoluobčany. Takže lze konstatovat, že dnes už naše obec nevymírá, ale naopak počet obyvatel narůstá, staví se nové domy nebo opravují ty starší. V obci je zaveden plyn, veřejný vodovod a kanalizace. Byly kompletně opravené vozovky v Turově. V obci funguje prodejna a hostinec se sálem pro 180 lidí. V létě se lze vykoupat v místní požární nádrži, která byla k tomuto účelu upravena.

Turistika

Podlesí i celé jeho okolí je ideální pro pěší i cyklistické výlety, příjemné jsou také procházky po místních, klidných asfaltových cestách. V našem regionu se nalézá mnoho historických památek, turistických a přírodních zajímavostí, takže zde můžete navštívit nejen velké množství hradů, zámků a dalších architektonických památek, ale například také přírodní park Orlice, kterým vedou značené stezky pro pěší i cykloturistiku. Říční toky a jejich odstavená ramena jsou vyhledávanými rybářskými revíry. Milovníci turistiky a zimních sportů ocení krásu nedalekých Orlických hor.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.podlesi.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA