Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Písečná

Vznik Písečné
O vzniku Písečné existují dvě hypotézy. PhDr. F. Musil obhajuje teorii, že nejprve vznikla obec, která dostala jméno podle písčitého potoka, kolem kterého se kolonizátoři usadili. Soudě podle českého názvu byli kolonizátoři české národnosti. Hrad, který nad vesnicí vznikl, dostal jméno podle obce, ale v poněmčené podobě - Písecký potok, tedy Sand Bach. Tento název byl později počeštěn, a tak vznikl Žampach. První zmínka o Žampachu spadá do roku 1308, kdy byl poprvé použit v přídomku. Písečná by tedy podle této teorie staršího data.

Jinou hypotézu zastává M. Štěpánová: Podle ní v době založení Žampachu (na konci 13. stol.) patřili jeho majitelé, páni ze Zebína, k loupeživým rytířům a spíše než o rozvoj vlastního panství se starali, kde by se obohatili na sousedním bohatém lanšperském panství. Pár rodin služebníků a čeledínů bydlelo patrně přímo na hradě nebo v jeho bezprostředním okolí a loupeživí rytíři neměli pravděpodobně zájem o nějaké osidlování širšího okolí.

Teprve po roce 1324, kdy se majitelem panství stal pan Jindřich ml. z Lipé, dá se předpokládat, že došlo k rozvoji osídlování v okolí Žampachu. Tedy někdy v období 1324 až 1344 patrně přišli noví osadníci a severně od hradu při panském dvoře právě tehdy vzniká první samostatná ves, dostávající jméno podle hradu, tedy Písečná. Význam Písečné v rámci žampašského panství byl zvýrazněn i tím, že zde vznikla fara a byl vybudován kostel. Z původního gotického kostelíka zbyly dodnes obvodové zdi a gotická okenní ostění presbyteria.

Písecká fara je zmiňována v soupisu farností pražského arcibiskupství z let 1344 - 50.

Vzápětí vyrostla na jihovýchodě ves Hnátnice, o níž je písemná zmínka (též v souvislosti s existencí kostela) z roku 1364. Právě doložená existence far v obou obcích dokládá jejich vznik alespoň přibližně do 2. čtvrtiny 14. století. Roku 1376 je zmiňován též svobodný dvorec Křižánka, ležící v lesích západně od Žampachu.

Kam za turistikou

Žampach
Zřícenina gotického hradu, s nímž měla Písečná úzké historické vazby. Výrazná dominanta kraje. Tip na krátkou pěší procházku

Letohrad
Město založené na místě podhradí hradu Geyersberg (zpustl v 15. století). Malebné náměstí s barokním zámkem, kostelem s ojedinělou štukovou výzdobou, barokním morovým sloupem a dvěma podloubími. Významný je i zámecký park s empírovou kašnou, altánem a s umělou jeskyní s vyhlídkou. Městské muzeum a ojedinělé soukromé Muzeum řemesel.

Žamberk
Město založené ve 13. stol. Kostel z 18. stol. s význ. obrazem od F. Trevisaniho na hl. oltáři a menším sign. obrazem od P. Brandla na bočním oltáři, kostnice, městské muzeum, rodný domek Prokopa Diviše, vynálezce bleskosvodu. Koupaliště a tenisové kurty s krytou halou.

Litice
Hrad ze 13. století stojí na vrcholu mohutného skalnatého kopce, ze tří stran obtékaného Divokou Orlicí. Oblíbený cíl pěších i cyklistických výletů. Z Písečné lze pohodlně dosáhnout na kole po místních a lesních komunikacích přes Poplužní dvůr u Vamberka.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.pisecna.zamberk.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

MEXIKO - Velký okruh

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách Mexika - Teotihuacan, Mexico-City centrum, svatyně GUADALUPE, muzeum antropologie, Tula, město Chiapa de Corzo, Canyon Sumidero, Palenque a další. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA