Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Česká Třebová

Základní informace o městě
Česká Třebová je městem s bohatou historií, které žije sportem a kulturou a patří mezi nejvýznamnější města regionu na Českomoravském pomezí. Bohatá historie města, kterou prezentují významné památky a také místy ještě nedotčená příroda, lákají stále více turistů. Oázou klidu je městský park Javorka, který vybízí k odpočinku a procházkám. Nalezneme v něm významné prameny, rybníček i řadu sochařských a architektonických památek.

Česká Třebová je tradičně označována jako město železničářů, ostatně s příchodem železnice před 150 lety souvisí i počátek dynamického rozvoje města. Velkou dopravní křižovatkou je i dnes, bylo by ovšem chybou chápat toto více než sedmnáctitisícové město jen jako železniční uzel.

Historie

Za nejstarší zmínku o České Třebové je považován rukopis, řazený do let 1278 - 1281, uložený ve vatikánské knihovně. Jako město je poprvé jmenováno v roce 1292 v zakládací listině zbraslavského kláštera. Česká Třebová bývala od nepaměti správním centrem, kam se obraceli obyvatelé okolních obcí se svými záležitostmi, a kde bývaly souzeny případy porušování zákonů. V roce 1845 se Česká Třebová stala municipálním městem, což znamenalo zvýšení vlivu samosprávy a získání faktické nezávislosti na majiteli panství.

Kulturní památky
Nejvýraznější kulturní památkou města je jistě rotunda svaté Kateřiny, jejíž vznik je úzce spjat se vznikem České Třebové. Jedná se o jedinou dochovanou rotundu ve východních Čechách. Byla založená v 1. polovině 12. století a částečně rekonstruovaná v barokním slohu na počátku století dvacátého.

Další cenné architektonické objekty najdeme na Starém náměstí, kterému dominuje Stará radnice. Tu dal v roce 1546 postavit Petr Bohdanecký z Hodkova. Nejen tato renesanční budova, ale také replika italské kašny, morový sloup z počátku 18. století, kostel svatého Jakuba Většího a nedaleká fara iniciovaly vyhlášení centra města městskou památkovou zónou v roce 1995.

Příroda v okolí města
Česká Třebová, město v podhůří Orlických hor se rozprostírá v údolí řeky Třebovky a obklopují ho zalesněné vyvýšeniny Kozlovského a Hřebečovského hřbetu. Božena Němcová, která navštívila lázně Hory u České Třebové, dokonce označila okolí města za jedno z nejkrásnějších.

Najdeme zde i nejmladší přírodní rezervace v regionu - Třebovské stěny, přes které vede nedávno otevřená smyslově naučná stezka "Údolím skuhrovského potoka". Příroda je místem procházek a daří se zde nejen turistice - okolí České Třebové je také protkáno sítí cyklostezek, které zároveň propojují celý region. Kromě turistiky a cykloturistiky nabízí Česká Třebová sportovní vyžití lyžařům a běžkařům - ti naleznou na 30 kilometrů udržovaných běžeckých tras, které začínající ve sportovním areálu na Horách.

Sport
Česká Třebová je tedy i městem sportovním. Ve zdejších oddílech vyrostla řada reprezentantů, kteří proslavili naše město i na úrovni republikové a mezinárodní. Ke sportovnímu vyžití veřejnosti přispívá velké množství letních i zimních sportovních areálů. Velká obliba sportovních aktivit dala vzniknout nejmasovější sportovní akci ve městě - Týdnu sportu, na kterém je organizováno každý rok více než 130 soutěží, na nichž se scházejí vždy téměř dvě tisícovky sportovců všech věkových kategorií.

Kultura

Kulturní tradice v České Třebové je bohatá a dlouholetá. Mezi nejoblíbenější druhy umění patří v České Třebové divadlo. Potvrzují to vyprodaná představení hostujících souborů, existence dvou místních amatérských souborů a také velká návštěvnost několika divadelních festivalů, které se ve městě konají. Na jaře je to festival alternativního divadla Tyjátr na trati, na podzim přehlídky věnované české a slovenské dramatické tvorbě a spojení divadla a hudby.

Kromě svátků divadla je nutné zmínit také akce věnované hudbě. Zde figuruje na předních místech Hudební festival Antonína Benewitze, pojmenovaný po rodákovi z blízkého Přívratu a zaměřený na hudbu klasickou. Další velkou přehlídkou je Jazzrock fest, kde jsou prezentovány hudební formace na pomezí rocku, jazzu a příbuzných stylů. Na těchto i jiných hudebních akcích mají možnost se představit i místní amatérské hudební skupiny, kterých je v České Třebové opravdu hodně a pokrývají celé spektrum hudebních žánrů.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.ceska-trebova.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA