Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ústí nad Orlicí

Ústí nad Orlicí je okresní město v kraji Podorlicka v půvabném údolí na soutoku řek Tiché Orlice a Třebovky.

Historie
Počátky města spadají do druhé poloviny 13. století, kdy se za vlády Přemysla Otakara II. začala rozrůstat stará slovanská osada Oustí a dala tak základ ke vzniku dnešního města. Jeho krásný historický střed s téměř pravidelným čtvercovým náměstím s podloubími a typickými starými domy je od roku 1991 vyhlášen za městskou památkovou zónu.

Převážná většina obyvatel se v minulosti živila hlavně zemědělstvím a domácím tkalcováním. K rozmachu továrenského textilního průmyslu a strojírenské výroby došlo v polovině 19. století v souvislosti se stavbou železnice Olomouc - Praha. Těmito faktory byl život města ovlivněn natolik, že mu dokonce přinesl označení " východočeský Manchester".

Významné osobnosti
Ústí nad Orlicí má však nejenom významnou tradici průmyslovou, ale i kulturní. Založily ji zdejší slavné muzikantské rody, velké muzikantské osobnosti, z nichž za všechny je třeba jmenovat houslového virtuosa Jaroslava Kociana (1883 - 1950) a violoncellistu Bohuše Herana (1907 - 1968), jejichž odkaz připomínají každoroční mezinárodní hudební soutěže.

Současní hudbymilovní "Oušťáci" sami přispívají k tomu, aby byly tyto tradice zachovány a rozvíjeny. Ve městě působí Ústecká Cecilská hudební jednota, což je nejstarší pěvecký sbor ve střední Evropě, dále Dechový orchestr města Ústí nad Orlicí, Komorní orchestr Jaroslava Kociána, dětský pěvěcký sbor Čtyřlístek, divadelní soubor Vicena a jiné. K současným osobnostem je třeba také zařadit světově proslulého malíře a ilustrátora Richarda Peška (1954) a choreografku scénického tance Evu Veverkovou (1948), která je i duší každoročního festivalu Tanec.

Památky

Děkanský chrám Nanebevzetí Panny Marie
Výborné zázemí pro některé z výše uvedených kulturních aktivit tvoří architektonické dědictví, jímž se může město skutečně pyšnit. Patří sem Děkanský chrám Nanebevzetí Panny Marie a funkcionalistická budova divadla architekta Kamila Roškota.

Historické objekty
Výčet významných objektů tím jistě nekončí, je nutno upozornit na nejstarší kamennou budovu ve městě, což je budova sboru Jednoty bratrské z poloviny 16. století, dále na secesní Hernychovu vilu a nesmíme zapomenout na sochu Bubnujícího legionáře od architekta Josefa Mařatky.

Současnost
Nabídku kulturního vyžití rozšiřuje svými službami městská knihovna, Klubcentrum a městské muzeum, které pravidelnými expozicemi přibližuje historii i současnost města. Více než třičtvrtě století se vždy v polovině srpna koná tradiční Staročeská pouť. Nová tradice vzniká každoročním pořádáním červnových městských slavností a předvánočních trhů.

Sporttovní aktivity
Současné Ústí nad Orlicí je možno nazvat i městem sportu. Pořádají se zde mezinárodní automobilové závody do vrchu Ústecká 21, mistrovství České republiky v tenisu mužů a žen Rieter Cup. V nedalekých Říčkách v Orlických horách připravuje ústecký Ski klub mezinárodní závody ve sjezdovém lyžování žactva, známé pod názvem Skiinterkriterium.

Obyvatelé a samozřejmě i návštěvníci využívají bohaté nabídky rekreačního vyžití, které město i jeho okolí nabízí. Přímo v Ústí najdeme velký sportovní areál s fotbalovým a atletickým stadionem, volejbalovými, basketbalovými a tenisovými kurty, saunou a posilovnou. Součástí tohoto areálu je i chlouba města, v roce 2000 vybudovaný Aquapark s několika bazény, skluzavkou, tobogánem, vodními chrliči apod. Ve městě je i krytý plavecký bazén a kluziště, kuželkářská dvoudráha, turistická loděnice a letiště s možností paravýcviku i vyhlídkových letů.

Podobně pestrá je i nabídka rekreace v okolí - najdeme zde trasy pro pěší i cyklistické výlety, při kterých můžeme navštívit zříceniny hradů Lanšperk, Žampach, Potštejn a Litice nad Orlicí, nebo zvolit trasu kratší podél kapliček Křížové cesty zakončenou u vyhlídkové věži na Andrlově chlumu.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.ustinadorlici.cz , na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA