Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Leština

Obec Leština se nachází na těsném předělu Svitavské pahorkatiny a Českomoravské vysočiny, leží v nadmořské výšce 420 až 493 m.

Leží na severovýchodním okraji okresu Chrudim, hranicí katastrálních území sousedí s okresy Ústí nad Orlicí a Svitavy.

Obec se skládá z několika sídel: Leštiny, Doubravic, Dvořiště a Podhořan. K Doubravicím patří i osada Podchlum, skládající se z několika chalup podél toku Novohradky.

Leština je největším sídlem, co do počtu obyvatel. Dolní část obce se rozkládá na rovině, horní část obce stoupá do vrchu po obou stranách komunikace. Nejvyšší místo je na východě obce zvané Homolský kopec, který je vysoký 493 m.

V dolní části obce se nachází náves ulicového typu, jejíž západní strana je ohraničena areálem zemědělského střediska Zepo, bývalého panství. Druhá strana návsi je lemována řadou obytných domů. Zde se nachází budova Zepo. Na horním konci návsi stojí zvonička, která byla v nedávné době rekonstruována.

Jižně od obce při silnici 11/357 je hřbitov. Ve střední části obce se po pravé straně silnice nachází prodejna smíšeného zboží. V horní části obce dominuje budova bývalé hospody, před kterou je mohutný kaštan.

Na jihovýchodním okraji obce je vodní nádrž, která slouží pro požární účely a dříve sloužila i pro koupání.

Obcí prochází silnice II. třídy č.357.

Součástí obce je i osada Dolany na břehu řeky Novohradky.

Leština je vzdálená 9,5 km jihozápadně od svého bývalého okresního města Vysoké Mýto.

Obec Leština a její čtyři katastry patří do zdejšího mikroregionu Maštale, který se nachází jihovýchodně od ní. Tato oblast je chráněnou přírodní rezervací, (chráněný přírodní výtvor - pískovcové skály). Na které navazuje překrásné údolím říčky Novohradky.

Občanská vybavenost
V Leštině je ve středu obce prodejna smíšeného zboží. V Doubravicích je malá prodejna v obytném objektu. V Podbořanech a Dvořišti žádné prodejny potravin ani jiného zboží nejsou.

Historie

Počátek obce se nedá přesně určit, (podle nepodložených informací lze označit přibližené datum založení obce někdy kolem roku 1392).

Při sepisování historie obce Nové Hrady, kam obec Leština patřila po celou dobu trvání tohoto panství je zapsáno, že král Ferdinand I., první Habsburk svobodnou volbou na trůn český zvolený, co král český, postoupil panství Nový Hrad jako zpupné dědictví panu Janu Zateckému z Wejkrštofil podle zápisu z desek zemských z 28. dubna roku 1559 a v tomto zápise se uvádí rychta Leštinská, k níž náležely vesnice Leština, Doubravice, Dvořiště, Libecina, Javorník, Podhořany a Rybníček. Podle toho byla už tenkrát Leština významným střediskem těchto vesnic.

Do konce 16. století se vystřídalo několik vrchností na Novém Hradě a, ať to byli duchovní anebo světské vrchnosti, vždy byly české národnosti, ale roku 1604 zdědil panství Pavel Sixt z Trautsohnu na Falkenštejnu, který byl maršálkem knížecího hrabství Tyrolu a místodržitel Dolních Rakous.

Zato stavové evangeličtí na sněmu konaném 2.května 1618 odňali panství novohradské výše jmenovanému pánu, aby z tohoto panství mohla být dávána náhrada pro kraj Bechyňský, Prácheňský a Vltavský, protože tyto kraje utrpěly mnoho škod od císařského vojska.

Po bitvě bělohorské dne 8. listopadu 1620 se hrabata z Trauthsanu v držení panství novohradského znovu dočkali. V rodině z Trautsohnu bylo panství celých 150 let až do roku 1750. V tom roce bylo panství prodáno hraběnce Anně Barboře, vdově po hraběti Janu Ludvíkovi Harbuvalovi z Chamaré. Za hraběte Jan Antonína Harbuvala, který pocházel ze staré francouzské šlechty, byl vystavěn nynější zámek v letech 1774 - 1777. Hrabě Antonín Ludvík Harbuval byl posledním vrchností na tomto panství. Při zrušení roboty měla obec Leština 65 popisných čísel a 355 obyvatel. Na celém novohradském panství bylo 1147 domů a 7 074 obyvatel.

Při zřizování okresů roku 1850 byla Leština začleněna do sousedního okresu Vysokomýtského.
Poslední panství Leštiny byly Nové Hrady. V roce 1857 bylo v Leštině 454 obyvatel v 70 domech. Do roku 1890 počet domů se zvýšil na 82, obyvatel bylo 447.

V roce 1921 bylo napočteno v Leštině 422 obyvatel.

Do okresu chrudimského byla Leština včleněna až v roce 1960.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.lestina.infobec.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA