Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Verměřovice

Obec leží v centrální části okresu Ústí nad Orlicí v sousedství menších měst okresu - Jablonného nad Orlicí (4 km) a Letohradu (6 km).

Tato města rozšiřují obyvatelům Verměřovic nabídku pracovních příležitostí i zařízení občanského vybavení, podobně jako sousední, dříve středisková obec, Dolní Čermná. Verměřovice si do současné doby dochovaly výlučně zemědělský charakter.

Obcí probíhá silnice III. třídy Letohrad - Blahotinec, která je poměrně hodně dopravně zatížená provozem obalovny živičných směsí v katastru Dolní Čermná, a silnice III. tř. Jablonné nad Orlicí - Verměřovice. V obci je zastávka na trati ČD 024 Ústí nad Orlicí - Hanušovice. Podél toku Tiché Orlice, která obcí protéká, je vyhlášen přírodní park "Orlice".

Dle geomorfologického členění náleží území do celku Podorlická pahorkatina, podcelku Žamberská pahorkatina, okrsku Letohradská brána. Průměrná roční teplota vzduchu činí + 7 °C, ve vegetačním období + 12,9 °C. Průměrné roční srážky obsahují 764 mm.

Obcí prochází železniční trať Letohrad - Hanušovice, zastávka ČD se nalézá na horním konci obce při silnici do Letohradu, kterou trať křižuje. Autobusové linky vedou obcí celkem tři: Letohrad přes Dolní Čermnou, Bystřec - Letohrad přes Horní a Dolní Čermnou a Lanškroun - Jablonné nad Orlicí. Autobusové zastávky jsou "Verměřovice - kostel" a "Verměřovice - zastávka ČD".

Historie obce

Název obce pochází od jména jejího lokátora - Wernhera. (Wernhersdorf - Verměřovice).

Vesnice vznikla při kolonizaci povodí Tiché Orlice na přelomu 13. a 14. stol. Část vsi na levém břehu řeky byla kolonizována pány z Drnholce, jako součást lanšperského panství, část na pravém břehu vznikla v souvislosti s kolonizací panství žamberského. Lanšperská část je doložena poprvé v roce 1304, kdy ji král Václav II. daroval zbraslavskému klášteru. Osudy Lanšperka sdílela až do konce 15. stol., potom se blíže neznámým způsobem stala součástí statku Orlice (pány Orlické tvrze a tohoto samostatného zboží byli v letech 1406 - 1565 Strachotové z Kralovic, patrně stavebníci gotické části Orlické tvrze, v letech 1565 - 1638, pak Sudové z Řeneč, za nichž bylo sídlo koncem 16. století přestavováno).

Část žampašská se poprvé připomíná v roce 1553, v roce 1568 při dělení majetku mezi syny Zdeňka Žampacha z Potštejna připadla k nově vytvořenému panství kyšperskému (Letohrad). Když v r. 1650 spojili Vitanovští z Vlčkovic Kyšperk a Orlici v jeden celek, došlo také ke spojení obou částí Verměřovic. Dvůr v žampašské části osady byl ještě v roce 1836 nazýván "Žampachem". Osudy kyšperského panství sdílely Verměřovice až do zániku patrimoniální správy v r. 1848.

Turistické zajímavosti


Chráněná území
Nejvýznamnější přírodním prvkem v obci je tok Tiché Orlice, který funguje jako biokoridor. Roku 1996 byl podél jeho toku vyhlášen přírodní park "Orlice", jehož součástí je severně od zastavěného území obce přírodní rezervace "Sutice" z r. 1950 o rozsahu 5,93 ha. Starý bukový les na vápenitých jílovcích a slínovcích s bohatou květenou - střevíčník pantoflíček, jaterník podléška, hruštička menší, bledule jarní, prvosenka vyšší apod.

Vycházky
Hezká procházka na půl dne vede z dolního konce obce pěšinou přes luka k lávce přes potok Čermenku až k úpatí "Hůra" (498 m n. m.), kde ve svahu vytéká dosti silný pramen velmi dobré pitné vody, kterou si někteří občané přinášejí domů na pití i vaření. Při prameni je přístřešek, lavičky ve stínu stromů, obrázky svatých a malá kaplička, vše již na katastru sousední obce Petrovic. Odtud se dá dále stoupat lesní cestou až na temeno Hůry, odkud je daleký rozhled na pásmo Orlických hor a skupinu Suchého vrchu, za velmi jasných podzimních dnů je možno spatřit i Kralický Sněžník.

Další pěkná vycházka již celkem po rovině je od lávky přes Čermenku po jejím levém břehu a dále po levém břehu Tiché Orlice po žluté turistické stezce do Letohradu a v opačnou stranu proti toku potoka k Podhornímu mlýnu přes Blahotinec do Dolní Čermné a dále až na Mariánskou horu v Horní Čermné.

Další kratší vycházka vede z horního konce obce Suticí do Mistrovic a druhá přibližně ze středu obce polní cestou k lesu "Kněžství" na souběh katastrálních hranic Verměřovic, Bystřece a Dolní Čermné k hraničnímu kameni s letopočtem 1866, odkud je pěkný výhled na skupinu Suchého vrchu a Bukové hory.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.vermerovice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA