Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Řetůvka

Řetůvka se nachází v podhůří Orlických hor, asi 4 km jižně od Ústí nad Orlicí směrem na Litomyšl.
Obec se rozkládá v údolí kolem potoka Řetovka s místním názvem „Husí Krk„ a plynule přechází do údolí Hrádeckého.

V blízkém okolí obce se hojně vyskytuje mlok skvrnitý, kterého si Řetůvka vložila i do znaku obce. Stráně jsou porostlé bohatou květenou, hnízdí zde mnoho vodního a zpěvného ptactva.

První zmínka o obci je z roku 1292 v darovací listině Václava II. Svému otčímu Záviši z Falkenštejna pod názvem "Ritow". Z toho se dá odvodit, že byla založena německými kolonisty. Později se však zcela počeštila. Jméno obce se postupně měnilo, až do roku 1924, kdy se jméno obce s názvem Malá Řetová změnilo na Řetůvka. Tento název platí až do dnešní doby.

Nejvýznamnější stavbou v obci je kaple sv. Václava, kterou do loňského roku (2002) lemovala skupina památných lip. Povětrnostní podmínky a stáří nás však nutí k obnově stromů.

Dnes žije v obci asi 245 obyvatel. Některá stavení jsou využívána k rekreaci a chalupaření.

Založení obce
Obec vznikla v  polovině 13. století v souvislosti s kolonizační činností, kterou tehdy v okolí Ústí nad Orlicí prováděli pro českého krále příslušníci rodu z Drnholce. Poprvé je doložena v roce 1292, kdy ji král Václav II. postupoval s částí lanšpersko - lanškrounského panství  cisterciáckému klášteru na Zbraslavi. V uvedeném roce se vedle sebe připomínají dvě vsi - Řetová a Řetová Česká (Ritow, Ritow Bohemicalis).

Z toho usuzujeme, že jedna byla založena českým obyvatelstvem, v druhé asi žilo obyvatelstvo cizí, zřejmě německé. Je obtížné rozhodnout, který z uvedených názvů patří Řetové a který Řetůvce. Pouze podle celkového uspořádání katastru vsi usuzujeme, že pravděpodobně Řetůvka je starší, vznikla snad v počátečním období zmíněné kolonizace, které se účastnilo české obyvatelstvo, a že se tedy jedná o zmíněnou Českou Řetovou, zatímco Řetová vznikla pravděpodobně o něco později již za účasti německých kolonistů.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obecretuvka.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA