Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Sudislav nad Orlicí

Obec Sudislav nad Orlicí leží v Pardubickém kraji asi 5 km jihovýchodně od Brandýsa nad Orlicí. Dalšími většími městy v okolí jsou Choceň, Ústí nad Orlicí a Litomyšl.

Nadmořská výška Sudislavi je 426 až 472 m n. m., jelikož obec se nachází na členitém, stoupavém terénu na hraně kopce nad údolím Tiché Orlice.

Historie

Historie obce sahá až k roku 1292, kdy ji spolu s dalšími okolními vesnicemi daroval král Václav II. nově založenému zbraslavskému klášteru. Dějiny obce Sudislav úzce souvisí s dějinami města Brandýs nad Orlicí, nad nímž stojí hrad, do jehož panství obec v minulosti spadala.

Do roku 1421 byl Brandýs majetkem mnichů z kláštera na Orlíku (Orlík je usedlost nad Brandýsem, kde ve středověku údajně stával klášter s červeným křížem ve znaku a který byl zpustošen za husitských válek). Od roku 1429 až 1431 patřilo panství brandýsské Smilovi Holickému ze Šternberka. Po něm následovali Vilém Kostka z Postupic, Vilém z Pernštejna, dále pak Bohuš Kostka z Postupic a po něm slavný rod Žerotínů, jehož příslušník Karel starší ze Žerotína proslul jako ochránce Jana Ámose Komenského.

Roku 1699 bylo území okolo Brandýsa definitivně rozděleno na vsi Oucmanice, Svatý Jiří, Sudislav a Zářecká Lhota. Za první světové války narukovala většina mladých mužů ze vsi do Rakousko-uherské armády a byli posláni na frontu. Devět z nich se z války již nikdy nevrátilo. Jejich jména spolu s fotografiemi jsou umístěny na památníku obětem světové války na návsi. Památník z roku 1920 znázorňuje vojáka truchlícího nad hrobem padlého kamaráda.

Během druhé světové války se několik našich občanů aktivně zapojilo do protifašistického odboje. Rodina Dolečkových z hájovny na Luhu (původně bydleli v hájovně na Sudislavi) byla vyzrazena a všichni její členové byli odvlečeni do koncentračního tábora. Pan Čeněk Doleček se synem Oldřichem za své hrdinství zaplatili cenu nejvyšší.

Charakteristika obce

Sudislav byla od nepaměti zemědělská obec. Klima je zde díky vyšší nadmořské výšce drsnější oproti okolním vesnicím, přesto ale pole sudislavská rodila dobře a Sudislav patřila k obcím s největším výnosem obilí v okolí.

Obyvatelstvo zde bylo nejenom pracovité, ale umělo se i kulturně vyžít, o čemž svědčí fakt, že se zde hrálo divadlo, fungovala zde škola s dobře vybavenou knihovnou, bylo tu několik spolků (hasičský, myslivecký, divadelní, spořitelní, Sokol atd.) a v neposlední řadě i hospoda, kde se většina kulturních akcí odehrávala a odehrává dodnes, i když hospoda jako taková se během let několikrát přesunula.

Pamětihodnosti

Ve vsi jsou čtyři kamenné pomníky. Nejstarší z nich - kříž s kamenným plotem stojí u cesty k Oucmanicím. Druhý pomník je také kříž a stojí před obecním úřadem. Třetím pomníkem je socha Svatého Václava, stojící na začátku obce od Brandýsa nad Orlicí. Čtvrtý pomník - pomník obětem světové války, stojí vedle bývalé školy, nynější hospody.

Vedle obecního úřadu stojí také stará zvonice - kaplička z roku 1790.

Ovšem největší raritou obce je statek, nacházející se po pravé straně hned na začátku obce, přijedeme-li od Oucmanic. Tento statek z roku 1903 je zapsán na seznamu památek UNESCO.

Sudislav má také starou hasičskou zbrojnici z roku 1926, která je po okolí známá díky barevně vyvedenému plastickému znaku nade vraty.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.sudislav.wz.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA