Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hrušová

Obec Hrušová leží 5 km jihovýchodně od Vysokého Mýta při silnici I/35 v zemědělsky využívané krajině. Z geomorfologického hlediska se nachází v centrální části Loučenské tabule celku Svitavská pahorkatina soustavy Česká tabule. Nadmořská výška území se pohybuje od 280 do 330 m n. m. Východní třetinou území protéká od jihu k severu řeka Loučná. Západního okraje obce se dotýká železniční trať Choceň – Litomyšl.

Historie

První písemná zmínka o Hrušové je v listině knížete Vladislava ze dne 20. ledna 1167, kterou uděluje privilegia premonstrátskému klášteru v Litomyšli. Zde se mimo jiné praví: "….dávám i Hrušovou s řekou Trstenicí až k Plesu a les, který zove Mokřenice…"

Urbář z r. 1557 uvádí 27 usedlých rodin, z toho 1 rychtář výsadní, 17 sedláků a 9 zahradníků. Velký vliv na utváření obce měly v uplynulých staletích požáry, kdy často vyhořela značná část obce a nově postavené usedlosti již nekopírovaly původní zástavbu.

V roce 1812 byla vystavěna „císařská silnice“, jejíž trasa byla částečně změněna v letech 1968 - 1974 a tvoří dnešní E 35. Náves upravena byla po r. 1866 zavezením rybníčků, vyrovnáním terénu a vysázením dodnes existující lipové aleje. V roce1866 vystavěna byla škola sloužící i přilehlým sídlům. Roku 1880 vybudována železnice Choceň - Litomyšl. Hasičský sbor založen r. 1881, tělocvičná jednota Sokol r. 1912.

První světová válka byla těžkou ranou pro obec, narukovalo celkem 107 mužů z tehdejších 540 obyvatel obce. Padlo 24 mužů, 12 bylo těžce raněno, dalších 14 bylo zajato.

Elektrifikace obce byla provedena v roce 1924. Od začátku třicátých let probíhaly v obci bouřlivé diskuse o stavbě Obecního domu, který měl sloužit tělovýchově, kultuře a činnosti spolků. K vlastní výstavbě došlo až v roce 1939 a Obecní dům slouží uvedenému účelu i jako sídlo obecního úřadu dodnes. V meziválečném období bylo postaveno několik rodinných domků, které již neplnily úlohu hospodářské usedlosti.

Po druhé světové válce i zde proběhla kolektivizace zemědělství a v jejím důsledku výstavba potřebných objektů pro zemědělskou výrobu západně od obce. Několik statků uvnitř obce, vyvlastněných na základě zákona 46/1948 Sb. postupně ztrácelo svůj hospodářský význam a úspěšně chátralo.

Od konce šedesátých let byl postupně vybudován obecní vodovod, část kanalizace pro dešťovou vodu, veřejné osvětlení a opraveny komunikace v obci. V roce 1989 byla obec přičleněna k Vysokému Mýtu. V roce 1992 se Hrušová opět osamostatnila. Plynofikace byla provedena v roce 1996, územní plán vyhotoven v roce 2000. V současnosti, tj. říjen 2003, je zahájena výstavba čistírny odpadních vod a 1. etapy kanalizace. Dalším záměrem zastupitelstva je připravit rozvojové plochy pro individuální bytovou výstavbu dle uvedeného územního plánu.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.hrusova.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA