Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Česká Rybná

První písemná zmínka o obci České Rybné je z roku 1492. Jméno České se ji dostalo dle českého robotního práva (německé volnější německé Rybne, "Rybné" je uváděno od většího počtu rybníčků u statků, je možné, že jméno Rybné obec získala dle potoku, který jí protéká, a který se jmenuje "Rybné". Ve znaku obce jsou dvě ryby. Obyvatelstvo zde bylo vždy ryze české.

Současnost


Obecní úřad
Tato budova byla postavena nákladem místní Kampeličky v roce 1928. Prostavěno bylo 71 tisíc Kč. Současně je budova využívána z části poštou, z části obecním úřadem. Je zde také obecní knihovna. Je majetkem obce.

Hasičská zbrojnice
Stožár k sušení a ošetření hasičské výzbroje je dominantou hasičské zbrojnice, ztrácející se ve stínu budovy hostince. Zdejší hasičské družstvo patří mezi zásahové jednotky okresu, je velmi dobře vybaveno požární technikou, auto cisternou počínaje a ponorným čerpadlem konče. Svoji aktivitu sbor dokazuje trvalou účastí na hasičských soutěžích s velmi dobrými výsledky a řadou získaných cen!

Rodinné domky
Doba bezhlavého odchodu mladých občanů z obce pominula. Stále více si i mladí lidé váží klidu a pohody venkova a soužití s přírodou. Oprávněnost tohoto názoru dokazuje výstavba rodinných domků i na odlehlých místech. Za pozornost stojí cit pro estetiku a soulad s okolní přírodou.

Chalupy
Romantické krásy naší obce a zejména jejího okolí si váží nejen naši občané, ale je stále středem zájmu i občanů z měst širokého okolí, což dosvědčuje značné množství zájemců o získání rekreační chalupy. Foto snímky dokazují, že cit pro architektonickou krásu neměli jen naši předkové. Řada chalupářů opravila své "klícky" tak, že i pouhý pohled vyvolá pohlazení na duši.

Chaloupka pana Řeháčka na podpálení - dnes je z ní zásluhou pana Řeháčka pohledná chaloupka s okolím vzácných rostlin, místo, na které se jezdí dívat nejen jednotlivci, ale i autobusové zájezdy.

Turistické zajímavosti


Kamenný kříž u školy
Kamenný kříž u školy byl postaven nákladem obce v r. 1801 v prostoru křižovatky před současným hostincem, při stavbě silnice v r. 1892 byl přenesen ke škole. Původní kamenné oplocení bylo nahrazeno železným.

Kříž na Kopečku
Tento kamenný pomník se železným křížem při cestě k pile byl postaven v r. 1810, neznámo kým. Opraven byl r. 1842, v současné době (r. 2001) by si zasloužil opravu.

Pomník na "Štátuli"
Původně zde stál kamenný pomník sv. Trojice postavený r. 1870 manželi Kulhavými z č.p. 100. V 70. letech byl zničen vandaly a později nahrazen pomníčkem s obrázkem sv. Václava.

Kříž před hřbitovem
Železný kříž u lesní cesty ke hřbitovu daroval sopotnický farář Josef Bezdíček. Kříž byl postaven současně se stavbou hřbitova. Každý pohřební průvod se zde zastavil a kněz zde konal liturgické úkony. V současné době se u tohoto kříže koná rozloučení se zemřelým před vlastním pohřbením.

Hřbitov
Vybudován v r. 1946 - 47 dle projektu ing. Zelenky, oplocení bylo zhotoveno v Liticích nad Orlicí. Věžička se zvonicí byla přenesena z bývalého hasičského skladiště, které bylo zbouráno. Většinu pomníků na hrobech zhotovil místní betonář Karel Krčmář.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.orlicko.cz/Ceskarybna, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA